Tag: икање

Повеќе

Ако икате без престан – Решението е во кујната, ќе престанете за секунда

Кока-Колата, еден од најпопуларните пијалоци, може многу да ни помогне. Имено, ако икате без престан, се што ви треба е голтка од овој газиран сок. Веднаш ќе престанете. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и […]

Препораки

Ако икате ви треба една намирница – Ставете ја под јазикот и веднаш ќе пресанете

Постои намирница од кујната која помага при икање, а тоа е шеќерот. Само малку шеќер под јазикот ќе го спречи икањето. Делува на нервите кои праќаат сигнали до мускулите за дијафрагмата, од каде дошло до икањето. Пробајте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Tips & Tricks

Не можете да престанете со икање? – ова помага подобро од вода

Ако икате без престан и покрај тоа што се напивте вода, има решение од кујната. Ви треба шеќер. Ставете 1-2 лажички шеќер во устата и така задржете. Ќе престанете да икате за неколку секунди. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: […]

Tips & Tricks

Не можете да престанете да икате? – влезете во кујната, земете го ова и ќе запрете

Сите знаеме колку е мачно икањето, а иако сите кога икаме пиеме вода, постои и друг трик за веднаш за секунда да престанете со лошата навика.Ставете во уста лажичка или две шеќер, бидејќи гранулите во него го стимулираат нервот кој го предизвикува икањето, односно нервот кој поттикнува контракции на дијафрагмата. […]