Tag: изгореници

Препораки

Подобро од кисело млеко – За изгореници од сонце ви треба само компир

Компирот е лековита и вкусна намирница, а решава голема мака и кога не е подготвен, односно кога е во сирова состојба. Ако имате гребаници, изгореници од сонце, болки на кожата, измешајте рендан сиров компир со маслиново масло и ставете на подрачјата. Држете 15 минути. Навистина делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Tips & Tricks

Домашна крема за изгореници од сонце – Болката исчезнува

Често се случува да се здобиеме со изгореници од сонце кога се сончаме, но има моќен домашен крем. Направете домашна крема од камилица. Ставете 50 грама мелена камилица со 3 децилитри зовриено млеко, па процедете.Посебно потопете 50 грама ленено семе во 2 децилитри млеко, па нека отстои 3 часа. Потоа […]

Tips & Tricks

Подобро од кисело млеко за изгореници: Мајка од Америка сподели ефикасен трик

Ако имате изгореници од сонце, а јогуртот и киселото млеко не ви помогнаа, има поефикасно решение за маката. Верувале или не, решението е пена за бричење со ментол. Се нанесува на местото на изгорениците и се остава на кожата. Ќе почувствувате како ја вади топлината од неа. По 30 минути […]

Повеќе

Подобро од кисело млеко и краставици – Евтин лек за изгореници

Сите знаеме колку се стрешни и болни изгорениците од сонце, а за среќа има природен и евтин лек. Ставете си јаболков оцет на изгорените места. Неколку пати ќе ставите и црвенилото и болката ќе ги снема. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и […]

Tips & Tricks

Поефикасно од кисело млеко – Домашен крем за изгореници од сонце, болката ја снемува

Ако имате изгореници од сонце, има едноставни лекови од кујната. Сварете 50 гр. камилица со 3 децилитри млеко, па процедете.Сварете 50 гр. ленено семе со 2 дл. млеко и процедете. Измешајте ги смесите и нанесете.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Tips & Tricks

Подобро и од кисело млеко – Оваа намирница помага за изгореници од сонце

Летото е период кога сите уживаме на одмор, на плажа и сонце, но има и бројни непријатности кои можат да дојдат со него. Изгорениците од сонце поради невнимание се навистина болни и лоши, но има решение и тоа се крие дома, наместо во скапи препарати. Изрендајте краставица, па исцедете го […]

Tips & Tricks

Ако се изгорите додека готвите – Ставете го ова на раката и болката ќе ја снема

На сите ни се случува некогаш да се изгориме во кујната, а има начин веднаш да си помогнете. Изгорениот дел ставете го веднаш во ладна вода, па премачкајте го со белка. Кога белката ќе се исуши, не ја вадете од кожата. Пак премачкајте. Така правете додека не ви олесни. Ова […]

Tips & Tricks

Изгоревте на сонце? – само ставете го ова во кадата и црвенилото и болката се минато

Изгорениците од сонце со кои може да се здобиеме на одмор се навистина опасни и многу болни, а за да ја смирите кожата, ви препорачуваме домашна купка која веднаш ќе ви помогне. Ви требаат малку сода бикарбона, морска сол, лимонов сок, зелен чај, лаванда, кокосово масло и етерично масло по […]

Tips & Tricks

Изгорениците од сонце се многу болни – наместо кисело млеко ставете го ова болката ќе ја снема

Летото е период кога сите уживаме на одмор, на плажа и сонце, но има и бројни непријатности кои можат да дојдат со него. Изгорениците од сонце поради невнимание се навистина болни и лоши, но има решение и тоа се крие дома, наместо во скапи препарати. Изрендајте краставица, па исцедете го […]

Tips & Tricks

Домашна крема за изгореници од сонце – поминуваат веднаш, не давајте многу пари

Исончаната кожа делува навистина убаво, но често се случува да се здобиеме со изгореници од сонце. Сепак, има природни мелеми за овој болен проблем. Направете домашна крема од камилица. Ставете 50 грама мелена камилица со 3 децилитри зовриено млеко, па процедете. Посебно потопете 50 грама ленено семе во 2 децилитри […]