Tag: зравје

Препораки

Калинката е симбол на здравјето – За што помагаат малите црвени зрнца

Калинката се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути и е симбол на здравјето. Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав, а и многу калиум во себе.Има антиоксиданси и помага за чистење на сите токсини од телото. Има […]

Препораки

Малината е толку здрава што секое утре ќе го почнувате со неа

Летото е период за вкусно овошје, витамини и многу здравје. Ние ви претставуваме причини зошто е добро да јадете малини.Малината е богата со антиоксиданси, кои спречуваат делување на штетни микроби, а го намалуваат и ризокот од рак. Малината воедно содржи и витамин Ц и тоа има 44% во 100 грама. […]

Препораки

Го корнеме и газиме како да е трева, а не знаеме дека е лек за многу болести

Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот.Се користел уште во Стариот Египет, од него во Европа се прават вкусни специјалитети, а единствено ние газиме […]

Препораки

Дар од Бога: Оваа пролет јадете многу ротквици

Ако сакате нешто вкусно, здраво и совршено за секоја салата, тогаш оваа пролет јадете многу ротквици, а ние ќе ви дадеме неколку причини зошто да го направите тоа.Ротквиците спречуваат инфекции и вируси, а воедно и ги елиминираат сите отрови и токсини од телото. Овој зеленчук има и антиканцерогено дејство. Ако […]

Препораки

Лимонот е поздрав отколку што мислевме

Сега почнува сезоната на лимонот, овошјето полно витамини и здравје.Го намалува холестеролот, го јакне имунитетот, го снижува крвниот притисок, има и антиканцерогени дејства. Пациентите кои при едно истражување користеле лимон имале помал ризик за тешки заболувања. Тој содржи тон витамини, особено витамин Ц, минерали и органски киселини и есенцијални масла, […]

Препораки

Три намирници со кои ќе го набилдате имунитетот среде зима

И на ниските температури кои ги има во Македонија, може да го зајакнете имунитетот со неколку намирници.Ви препорачуваме дел од нив: Кефир Кисела Зелка Банани Имаат многу витамини и минерали и хранливи состојки кои ќе ви помогнат да останете здрави. Повеќе на Готви.мк: Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите […]

Uncategorized

Седум дена ја ставала оваа смеса на глава – косата и растела како луда

Ја држела оваа смеса на главата седум дена, па резултатите биле шокантни. Се што ви треба се алое вера, кокосово масло, рицинусово масло и витамин Е.Се зема алое вера се мие убаво, се сецка и се вади гелот од листовите. Мешавина од маслата и витаминот се загрева на шпорет и […]