Tag: значење

Повеќе

Секоја боја има посебно значење – Што значи портокаловата боја за Велигден

Секоја Велигденска боја има посебно значење, а ние ви претставуваме што значење има портокаловата боја. Имено, таа значи трпение, а воедно и многу убаво делува во Велигденската кошница. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Повеќе

Значење на виолетовата боја – Секоја боја за Велигден има посебно значење

Во секое семејство се вапцаат велигденски јајца за Велигден, а секоја боја си има свое значење. Најважна е црвената, воедно и најчеста боја, а се поврзува со крвта на Исус и жртвувањето. Ако фарбате јајца во виолетова боја, таа се поврзува со кралството и значи богатство. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски […]

Повеќе

Зелени велигденски јајца – Ова е значењето на бојата за Велигден

Велигденските јајца се симболот на големиот празник Велигден кој е пред праг. Преовладуваат црвени јајца кои симболизираат крвта на Исус, љубовта и жртвувањето, но значење имаат и другите бои. Зелената боја претставува симбол на раѓање и обнова.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk:Велигденски јајца со ружичкиФарбање јајца со памук Офарбајте јајца со […]

Повеќе

Радост, мир, жртвување – Ова е значењето на секоја боја за велигденските јајца

На Велигден на трпезата преовладуваат црвени јајца кои се симбол на крвта на Исус и жртвувањето на добротто за народот. Ако фарбате јајца во жолта боја, таа е симбол на среќата и радоста. Сината боја е симбол на мир и се поврзува со небото. Портокаловата се поврзува со почеток, додека […]

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – што означува секоја боја?

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца.Традиционално се фарбаат црвени јајца, а таа боја значи нов живот и плодност, и е симболот на Велигден. Жолтата боја на велигденските јајца значи светлина, портокаловата – трпение, зелената – храброст. Виолетова значи надеж и спокојство, а сината здравје и ведрина. […]

Повеќе

Црвената значи живот: Значењето на боите на велигденските јајца

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно, е извор на среќа. Така, […]