Tag: зима

Видео, Деликатеси

Пиперки во тегла – за највкусната зима досега

Пиперки во тегла, идеално за зимата, вкусно и навистина одлично за мезе, салата или за со секое јадење. Ова е подготовката: Прочитај поврзани Gotvi.mk вести: Салата со брокула која ќе ја правите секој ден Таратур или ѕаѕики? Крем супа од зеленчук Сос од сенф и мед Телешко месо во сос од буковка […]

Видео, Деликатеси

Повкусно од туршија: Мешана салата во тегла

Направете мешана салата во тегла, богата е со витамини, повкусна е од туршија и зимница. Моќна мешавина на витамини и минерали, се прави без термичка обработка и загревање. Уживајте, ова е постапката: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: (ФОТО) Како на филм – Еве во кој скопски ресторан вечераа фудбалерите на Реал и […]

Видео, Деликатеси

Цвекло во тегла – најдобриот вкус за зимата

Направете вкусно цвекло во тегла, едноставна подготовка, многу витамини и хранливи состојки. Ова ќе го направат и почетниците во правењето зимница. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како […]

Видео, Препораки

Карфиолот еден од заштитните знаци на зимата – зошто треба да го јадеме?

Карфиолот особено во зимата која доаѓа е заштитен знак, се прават салати се става во туршија.Помалку познато е дека има многу корисни состојки за телото. Еве од што се штити и лечи:   ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци […]

Видео, Главни јадења

Доаѓа зима: Направете превртени сарми – хит за годинава

Сармата е омилено јадење на Балканците, а овој пат ви нудиме нов рецепт за најубавиот вкус. Хит за годинава, превртени сарми, еве како се прават:     Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Препораки

Три намирници со кои ќе го набилдате имунитетот среде зима

И на ниските температури кои ги има во Македонија, може да го зајакнете имунитетот со неколку намирници.Ви препорачуваме дел од нив: Кефир Кисела Зелка Банани Имаат многу витамини и минерали и хранливи состојки кои ќе ви помогнат да останете здрави. Повеќе на Готви.мк: Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите […]

Видео, Десерти

ВИДЕО ДЕСЕРТ: Едноставни колачиња за зимата – одлични за со чај

Со неколку состојки ќе направите десерт од соништата во кујната.Смесата се става во калапи за мафини и се добива деликатес:       Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината ВИДЕО: […]

Препораки

Јадете смокви за здравје во зима

Ако сакате да бидете зрави во текот на зимата, колку можете почесто јадете смокви со кои ќе го победите грипот.Смоквата е богата со калциум, калиум кој го зајакнува срцето, како и антиоксиданси кои го подобруваат имунитетот на човекот. Смоквата е добра и за кожата, тенот и здравјето на лицето. Одлично […]

Препораки

Додадете една состојка во маслиново масло – никогаш нема да се разболите

Зимата е период на настинки и грипови, а само со еден додаток во маслиново масло ќе кажете збогум на сите проблеми и болести.     Повеќе на Готви.мк: Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични […]

Препораки

Ренот има многу моќи – јадете го често

Ренот е една од оние намирници кои почесто треба да ги имате во ручекот и на трпезата.Тој е богат со витамин Ц, Б1, Б2 и Б6 како и железо, магнезиум и фосфор. Го забрзува метаболизмот, го убива заморот и ги враќа добрите бактерии востомакот. Повеќе на Готви.мк: БЕСПЛАТНО: Домашни средства […]