Tag: зима

Tips & Tricks, Видео

Вистинска магија: Еве како да направите снег во вашиот двор (ВИДЕО)

Верувале или не, постои начин самите да направите снег во вашиот двор. И тоа изгледа како вистинска магија. Но, потребно е да бидат исполнети 2 услова: 1) да имате врела вода и 2) температурата надвор да биде најмалку -23 степени под нулата. Погледнете како тоа изгледа во Долни Луг, Жепче […]

Препораки

Само една лажица од ова ја смирува кашлицата – победете ја болката во грлото

Зимата а особено екстремниот студ кој не зафати се причинители на многи грипови и болести. Еве природен начин како да се справите со болното грло.Најдобро средство за кашлица е прополисот, па верувајте ако земете едно лажиче мед пред спиење, ќе се запре кашлицата. Уште поефикасно е ако ставите и малку […]

Повеќе

Екстремен студ, зимата го покажа своето – Македонија во бело

Највисока снежна покривка во државава изутрина во седум часот е измерена во Маврово и Лазарополе, каде има 11 сантиметри снег, а во Тетово и во Пожаране е формирана снежна покривка од три сантиметри.Според Управата за хидрометеролошки работи (УХМР), најниска температура од минус седум степени Целзиусови е измерена во Скопје Петровец, […]

Препораки

Зимата носи грип и настинки: Чај со млеко за збогум на кашлицата

 Зимата е период на многу грипови и настинки. Студот дефинитивно коси, а се најавува и постудено време. Затоа ви нудиме чај со кој ќе се излечите и ќе ја прекинете кашлицата. Повеќе на Готви.мк: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите Храна која задолжително треба да ја консумираат […]

Видео, Повеќе

ИДЕАЛНО ЗА ЗИМАТА: Топлото чоколадо станува историја – од сега ќе го правите само ова

Тиквата која се јаде во овој период е идеална за највкусната зимска напивка која сте ја пробале некогаш.   Hot pumpkin pie in a mug – perfect for the season! 🎃🎃 🔖Source: @neuroticmommy ❤️TAG someone who would love this! A video posted by FOOD VIDEOS & DIYS (@foodydiy) on Oct […]

Десерти

Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо!

Пијалак кој во исто време ќе ве згрее и орасположи! Студеното време со себе носи топли напитоци, а доколку сте љубител на варено вино и топло чоколадо тогаш овој нов пијалак ќе ве воодушеви. Овој пијалак го смислила американската блогерка Кајли Мишел која ги споила совите два омилени пијалаци, топло […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Вакумираше месо без никаков апарат – корисен трик за зимата

Полека но сигурно се прават зимница, ајвар и сите намирници кои со себе ги носи есента. Она што е најважно за зимата е да имаме начин како да замрзнеме намирници кои ги нема во тој период, за да уживаме во вкусот.На ова видео е прикажан наједноставниот начин за вакумирање, без […]

Повеќе

Метеоролозите прогнозираат кога ќе падне првиот снег во Скопје

Според долгорочните прогнози, првите услови за врнежи на снег во градовите, метеоролозите ги најавуваат кон крајот на ноември. Според истите предвидувања кои треба да се земат со резерва, со оглед на тоа дека станува збор за долгорочни прогнози, зимава барем до Нова Година, нема да има некои поинтензивни снежни врнежи. […]

Препораки

Уште малку ќе се прави туршија: Еве како треба да го чувате карфиолот

Карфиолот има одличен вкус, здрав е и се користи во многу јадења, како и за подготовка на вкусна туршија во која уживаме за време на зимата.Ако го готвите карфиолот, за да ја задржи белата боја при готвењето, потребно е да додадете малку лимонов сок или шолја млеко во водата во […]