Tag: зима

Препораки

Чварките сите ги имаме на трпеза во зима – Колку се штетни?

Чварките се храна која често ја има на трпезата во зима, а иако во зима се деликатес и цената им е висока, сепак нутриционистите не ги препорачуваат.Се прават од готвење на масно свинско ткиво и сланина, маста се топи и цеди, а ткивото се суши и пржи. Во 100 грама […]

Tips & Tricks

Ќе цветаат и во зима – Овошје кое им помага на растенијата во домот

Кората од банана сите ја фрламе без да знаеме колкава корист има од неа. Ставете ја во земјата на растенијата. ќе цветаат и во зима. Прочитај поврзани рецепти: Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Шарска плескавица Паста и сос по домашен рецепт Шпагети во бешамел сос […]

Препораки

Идеално за зимата – Делот од малината кој го фрламе е најздрав

Сите сакаме малини, вкусни се и здрави, но малкумина знаат колку се корисни и листовите на ова овошје. Листовите помагаат за намалување температура и штитат од болести. Ви требаат две лажици смеса од сушени листови малини. Се преливаат со врела вода која треба да стои неколку часа во термос. Се […]

Препораки

Зеленчук цар на зимата: Причини да јадете карфиол

Карфиолот е здрав и корисен зеленчук – еден од царевите на зимата. Има витамини Ц и К, фолна киселина во себе и помага со нив.Помага за хронични болести. Користете го често.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава […]

Препораки

Прочистете го телото – Чај кој спречува болести и алергии

Становите и домовите имаат прашина и нечистотија која не се трга лесно со чистење со правосмукалка и обична крпа.Завесите се голем проблем за луѓето склони на настинки и алергии, а затоа становите треба да се чистат темелно и редовно. Треба да се исчисти телото особено на поладното време. Ви треба […]

Салати

Витаминска салата – Совршена и за лето и за зима

Направете вкусна витаминска салата. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки […]

Главни јадења

Витамински бомби за зимата – Готово за 10 минути, доволно за 10 порции

Готово е за 10 минути, а доволно за 10 порции. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо      

Препораки

За нервите, смирување, циркулација и стомакот – Една шолја чај лек за се

Има големи количини на витамин Ц, помага за побрз метаболизам и посилен имунитет. Чајот од хибискус е погоден за сите настинки, вируси и грипови.Помага и за опуштање, смирување на нервите, а најголем ефект има кај имунитетот. Помага и кај проблеми со стомакот, делува како лаксатив, добар е и за пореметување […]

Препораки

Топол чај во зима е незаменлив – овие се најздрави, се препорачуваат за деца

Во зимата на ладното време и ниските температури сите сакаме шолја топол чај. Билните чаеви се како инфузија за телото. Имаат етерични масла во себе и многу се лековити, не создржат кофеин и се поволни и за деца. Помагаат за имунитет и здравје. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – […]

Препораки

Чај за зимата – за здравје и инхалација

Во текот на зимата и зимските месеци во становите и домовите се прашина и нечистотија која не се трга лесно со чистење со правосмукалка и обична крпа. Завесите се голем проблем за луѓето склони на настинки и алергии, а затоа становите треба да се чистат темелно и редовно, но треба […]