Tag: земјотреси

Повеќе

Попладнево нови земјотреси: Балканот не престанува да се тресе

И попладнево не престанува да се тресе тлото. Многу земјотреси се регистрирани на Балканот. Земјотреси се почувствувани во Албанија и тоа со магнитуди од 2,0 и 2,6 степени, изминативе неколку часа. Земјотрес ја стресе и Грција со јачина од 2,4 степени. Земјотреси имало и во повеќе градови на Турција. Прочитај повеќе […]

Повеќе

ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а граѓаните не ги почувствуваа иако претходно се чувствуваа и потреси со јачина од 1,5 степен според […]

Повеќе

Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ

„Професионално и храбро“, „Секоја чест колешке“ – ова се само дел од коментарите кои на Фејсбук ги упатија колешките на Катерина Топалова од информативната редакција на МТВ. „Моите драги и професионални колешки. Додека дрмаше шеќер и вода со тресење ми качија во студио. Некои ситуации немаат цена и не се […]

Видео, Повеќе

Препораки од Американската влада: Кога има земјотрес (АНИМИРАНО ВИДЕО)

Во случај на земјотрес… Препораки од Американската Влада како да се однесувате во случај на земјотрес за да бидете безбедни. Погледнете го ова практично анимирано видео: Земјотрес додека најавуваше прилог во вестите на МТВ – Презентерката сепак остана смирена (ВИДЕО) ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила […]

Видео, Повеќе

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Се тресеше телевизијата – Како изгледал земјотресот во Канал 5 (ВИДЕО)

Земјотресот кој вчера (11.09.2016 година) во 15:10 часот го зафати Скопје беше со јачина од 5,3 степени. Беше почувствуван на сите места во Скопје, но и низ цела Македонија и делови од Косово и Србија. Канал 5 објави видео во кое можете да видите како се почувствувал овој земјотрес во […]