Tag: зелен чај

Препораки

Топи килограми, целулит и сало: Чај од три состојки кој ќе ве преполови

Ако сакате да слабеете на здрав начин и да го доведете телото до совршенство, ви нудиме супер чај кој е моќно решение за топење сало и килограми. Сварете 800 милилитри вода, тргнете ја од оган и додајте стапче цимет со три ловорови листа и рамно лажиче зелен чај. Нека стои […]

Препораки

Зелениот чај е здрав и слабее – Колку шолји се дозволени на ден

Зелениот чај е познат ширум светот како одличен напиток за слабеење, а безбедно е да се пијат до 4 шолји на ден. Супер е за топење сало, концентрација како и за метаболизмот. Пијте го често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од […]

Препораки

За холестерол, артритис, болки и слабеење – Чаша од овој чај е спасот

Зелениот чај е исклучително здрав и корисен, помага за лекување многу состојби како и превенција. Помага да се намали ризикот од рак, за намалување на болки од артритис, како и за регулирање ниво на холестерол. Зајакнува имунитет, помага за слабеење, топење сало и масти. Го чува и здравјето на забите. […]

Препораки

За нервите, срцето и стомакот – Пијте го овој чај наместо кафе

Зелениот чај е многу здрав, а треба да го пиете често. Намалува стрес и напнатост, проблеми со нервите, помага за да се заштити срцето, да се поправи помнење и концентрација. Помага и да се превенира Алцхајмер и Паркинсова болест. Поттикнува слабеење и помага при дијабет. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ […]

Предјадења

Смути со зелен чај – Почнете го денот со „бомба” со здравје и енергија

Направете вкусно смути со зелен чај. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство   […]

Повеќе

Зелениот чај помага во топењето на масните наслаги

Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се најде и на листата „производи за слабеење“. Поради своите прехранбени и антиоксидантски вредности, на зелениот чај му се препишуваат многу здравствени предности, вклучувајќи и губење тежина. Се користи одамна во традиционалната кинеска медицина за лечење разни […]

Препораки

Зелениот чај не е само за пиење – Кесичките може вака да ги искористите

Зелениот чај е многу здрав и вкусен, а познат е и по тоа што топи килограми. Сепак, освен за пиење, може да го користите и за здравје на очите. Откако ќе сварите шолја зелен чај, не ги фрлајте кесичките, туку оставете ги да се подолафат. Затворете ги очите и ставете […]

Повеќе

Ви излезе плускавец на нозете? Ова е природно и брзо решение од кујната

Често носиме обувки кои можат да ни направат плускавци, кои се болни и ни прават проблеми. Сепак, постои лесно и природно решение за овој проблем. Сè што ви треба е зелен чај. Сварете го во вода, па по пет минути натопете памукче и ставете го на плускавецот и болното место. По […]

Tips & Tricks

Го нарекуваат „Зелена машина” – Топи сало како од шега, трансформација за 3 недели

Името му е моќно – „Зелена машина”, а навистина топи килограми како од шега. Лесно е за подготовка и има само три состојки во себе. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од […]

Tips & Tricks

Пет намирници кои ќе ја донесат вашата линија во ред!

Кои се тие намирници кои поттикнуваат исфрлање на токсините од организмот? Овие намирници ќе ја донесат и вашата линија во ред. Цимет Помага во контрола на шеќерот во крвта поради што се намалува чувството за глад. Колку што нивото на шеќерот побрзо се подигнува, толку и побрзо се спушта поради […]