Tag: зеленчук

Tips & Tricks

Сeкогаш ставајте едно лажиче кога варите зеленчук – Трик кој многу помага

Кога вариме зеленчук  потребен ни е мал трик за да ја задржи бојата и вкусот. Имено, потребно ни е е да ставиме едно мало лажиче сода бикарбона бидејќи таа помага за зеленчукот при варењето да ја задржи бојата, а исто така и да ги елиминира силните мириси од него. Се […]

Повеќе

Како правилно се користи замрзнат зеленчук

Има трик со кој правилно се одмрзнува зеленчукот за нашите оброци. Најдобро е да се одмрзне на пареа или веднаш да се стави во врела солена вода. Не се преварува за да ги задржи мирисот, бојата и витамините. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Повеќе

Зеленчукот лесно се вари во желудникот – Исклучок се само два вида

Зеленчукот е здрав и корисен и треба често да се јаде.Потребни му се 30 минути исто како и на овошјето за да се свари во желудникот во нашето тело. Има зеленчук кој потешко се вари како зелка и морков, на кои им требаат два ипол часа до три.   Повеќе […]

Главни јадења, Предјадења

Вкусна супа од зимски зеленчук

Одличен рецепт за вкусна зимска супа… Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Главни јадења

Супер идеја за ручек: Деликатесен запечен зеленчук

Супер идеја за ручек. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе […]

Препораки

Периодов полн со температурни шокови – Вака справете се со главоболката и мачнините

Вртоглавици, болки во главата, малаксаност…Ова се симптомите кои се појавуваат при нагли промени на времето. Од сонце и вистинска пролет среде зима, до снег и дожд со ниски температури, а сето тоа влијае на телото. Овој период пијте многу вода, внесувајте течности и супа. Јадете и многу овошје и зеленчук […]

Повеќе

Трик за салатата да биде свежа

Ако сакате салатата да ви трае долго време и да биде свежа има еден трик. Исечете ја во сад и ставете горе проѕирна фолија, а на долниот дел залепете салфета со самолеплива трака.Таа ќе ја впие влагата. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]

Препораки

Колку калории има во зеленчукот – Листа со намирници кои треба да ги јадете

Сите сакаме да ослабеме особено по празниците кога се јадее тешка храна, месо, салати и сарми. Ова е листа на зеленчуци и тоа колку калории имаат во себе. Компир 83 на 100 грама Морков 39 на 100 грама Зелка 26 на 100 грама Кромид 22 на 100 грама Краставица 15 […]

Главни јадења

Плескавици од зеленчук – брзо се прават, а вкусот ќе ве освои

Вкусно јадење без месо… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Препораки

Го штитат срцето – Овие овошје и зеленчук спречуваат срцев удар

Белото овошје и зеленчук многу ни помагаат и треба често да се на нашето мени. Научниците дошле до откритие дека тие спречуваат срцев удар, како и тешки болести, срцев и мозочен удар. Затоа, јадете често бело грозје, карфиол, лук. Јадете и целер, трупка, грав. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]