Tag: зелена

Повеќе

Што значи зелената боја – Значење на боите за Велигденските јајца

Иако традиционално се фарбаат црвени јајца за Велигден, секоја боја има свое значење во Велигденската кошничка. Ако фарбате зелени Велигденски јајца, таа боја симболизира храброст. Воедно, делува многу убаво во кошничката. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Tips & Tricks

Начин зелената салата подолго време да задржи свежина

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин. Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Зелената салата повторно ќе биде свежа – Трик со кој ќе ја вратите свежината

Ако зелената салата изгуби од свежина, има супер трик. Исечете ја ситно и ставете ја кратко да отстои во ладна вода. Нека има и малку лимонов сок во водата и свежината ќе се врати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Салати

Зелена чинија здравје: Салата со авокадо

Направете вкусна салата со авокадо. Зелена чинија здравје. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на […]

Повеќе

Зелени велигденски јајца – Ова е значењето на бојата за Велигден

Велигденските јајца се симболот на големиот празник Велигден кој е пред праг. Преовладуваат црвени јајца кои симболизираат крвта на Исус, љубовта и жртвувањето, но значење имаат и другите бои. Зелената боја претставува симбол на раѓање и обнова.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk:Велигденски јајца со ружичкиФарбање јајца со памук Офарбајте јајца со […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зелената салата со еден трик

Зелената салата која малку овенала или ја загубила едноставно својата свежина, можете да ја вратите со трик од кујната кој е лесен и евтин.Исечете ја, ставете ја во вода која не треба да биде премногу ладна, па ставете малку лимонов сок. Вака ќе се врати свежината. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата […]

Повеќе

Ставете спанаќ во водата во која варите јајца – резултатот ќе ве воодушеви

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја.Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет. Ако сакате зелена боја на […]

Салати

Злена салата со чуден додаток – на крај излегува совршена

Зелената салата е евтина, а вкусна, полна со витамини и здрава. Ова е оригинален и вкусен рецепт.       Салатата се мие и сече на ситни резанки, а потоа се ставаат шеерот, маслото и солта во киселото млеко и се прелеваат врз неа. Добра идеја – Фотографирајте храна на […]

Видео, Салати

ЗА ФИТ ФОРМА ЛЕТОВО: Нов рецепт за зелена салата

  Зелената салата е здрава, вкусна, полна витамини и секако супер решение за топ форма летово. Ако додадете и спанаќ, тогаш вкусот е загарантиран. Јадете и топете килограми, ова е подготовката:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула […]

Предјадења

Зелена чинија со одличен вкус: Направете чорба од грашок

Направете чорба од грашок која е брзо и здраво предјадење за цело семејството. А, за вкусот да не зборуваме, фантастичен е… На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Супа од зеленчук за намалување на килограми Рибја чорба Телешка чорба со домашно лепче Крем чорба од тиква и компири Пролетна супа Посна […]