Tag: здрав

Салати

Намаз богат со здрави масти

Одличен рецепт за вкусен, здрав намаз. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Препораки

Причини често да јадете праз

Празот е вкусна и здрава намирница која е многу корисна за организмот. Го намалува холестеролот, штити од рак на дебело црево, го чува желудникот и простатата, го намалува и притисокот. Има единствен мек вкус кој дозволува да се готви на различни начини. Се употребува во речиси секое јадење. Повеќе вести […]

Десерти

Здрав колач со банани и кокос

Направете брз и диетален колач со банани. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Десерти

Сладолед од една состојка без шеќер и млеко

Направете си феноменален здрав сладолед од само една состојка. Ви треба банана, колку позрела, толку подобро и повкусно. Ставете ја во блендер, па во сад да се замрзне. Ќе имате совршен сладолед. Повеќе вести на Готви.мк: Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци Цеца со нов албум, […]

Препораки

Сите го фрламе овој дел на лубеницата е многу здрав – делува и како афродизијак

Белиот дел од кората на лубеницата е особено здрав, а сите правиме огромна грешка и го фрламе. Има витамини Б6, А, Ц, магнезиум, цинк и калиум во себе, како и аминокиселини кои го чуваат срцето. Она што е малку познато е дека во белиот дел на кората има цирулин по […]

Uncategorized

Мајонез кој не дебелее и многу е вкусен – рецепт кој ќе го правите постојано

Сакате мајонез но не сакате масна храна и да се дебелеете? Направете посен мајонез брзо и лесно. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна […]

Tips & Tricks

Со лесен трик проверете дали путерот е тазе – ова покажува дека е расипан

Ако сакате да проверите дали маргаринот или путерот е здрав пред готвењето, се што ви треба е зовриена вода. Ставете парче путер или маргарин во зовриената вода и брзо ќе почнат да се топат и да создаваат слој на површината. Ако се распаднат не се добри. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода […]

Повеќе

Три пати поздрав од мајонез, евтин и вкусен: Сос за кој најубавиот дел е кога ќе чуете како се прави

Направете здрава замена за мајонез. Вкусен сос кој навистина оди со се. Ова е рецептот:   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Десерти

Домашен колач кој брзо се прави – Може да го јадат и дијабетичари

Направете здрав домашен колач кој можат да го јадат и дијабетичари. Навистина е вкусен и лесен за подготовка, а ова е рецептот: Уживајте во овој неодолив вкус 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Не ви требаат вага и миксер – кокос колач Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници Бомбици со кокос Кремасти […]

Десерти

Колачи готови за 15 минути – Рецепт за сите генерации

Направете мали и вкусни, но и здрави кекси за целото семејство. Уживајте во овој вкусен десерт за сите генерации 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Обланда ролат со ореви Обланда за 15 минути Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]