Tag: здраво

Препораки

Додатоци кои супата ја прават уште поздрава – Секогаш ставајте ги

Супата е особено здрава и потребна за овој период, но многу е важно да додадеме во неа додатоци кои ја прават уште поздрава. Тука е брокулата, едно од најдравите зеленчуци на светот.Додадете и лук, а може да додадете и спанаќ. Додадете и домат понекогаш. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: […]

Препораки

Пијте по две шолји јогурт на ден – Многу му помагаат на телото

Сите секојдневно пиеме јогурт, без да знаеме колку е корисен освен што е вкусен.Јогуртот е напиток кој настанал пред 4.000 години, а и денес е еден од најбараните и најздравите напитоци, а доволни се две шолји на ден. Две големи шолји му обезбедуваат на телото потребна дневна количина калциум и […]

Препораки

Најслично е со мајчиното млеко – Причини да пиете козјо млеко

Козјото млеко е многу здраво и корисно. Млечните масти во него изнесуваат од 2,5 до 4,5 посто, а помага за многу состојби. Има антибактериско дејство, антиканцерогено и антиалергиско дејство. Најслично по својот состав од сите видови млеко е токму козјото до мајчиното млеко. Ги исфрла сите отрови и радикали од […]

Meat

Колку е здраво говедското месо

Говедското месо се користи за многу рецепти, а важно е и колку е здраво. Има многу масти во себе, а говедското е и добар извор на протеини, само трудете се да го подготвувате без многу маснотии.Секогаш купувајте домашно или органско месо. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети […]

Препораки

Домашен сируп од аронија – Помага за сите болести

Направете вкусен и здрав сируп од аронија. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Препораки

Има многу витамини, здрав е и диетален – За што помага ананасот

Ананасот е здрав и корисен, со супер вку и треба често да се користи, а листата со причини е долга и обемна. Има многу витамини, Ц, влакна, манган, витамини Б. Делува како антиоксиданс, намалува холестерол и е диетален. Спречува проблеми со срцето како и болки во коски и зглобови. Помага […]

Предјадења, Препораки

Го храни телото, здраво е и ја хидрира кожата – Напиток за добро утро

Почнете го денот со сок од целер, здраво и корисно за телото. Ви требаат 1 ипол шолја сечен целер, пола шолја замрзнат ананас и ¼ мали шолји нане. Се меша се во блендер и се пие. Ова е супер сок со големото количество витамин А, делува позитивно на кожата, а […]

Препораки

За кожата, косата, против анемија и тешки болести – Кајсијата е дар од Бога

Кајсијата е овошје кое е познато илјадници години наназад, потекнува од Централна Азија. Само една рака кајсии има 100 проценти од препорачаната дневна доза бета каротен – силен антиоксиданс кој нашето тело го претвара во провитамин А. Го јакне имунитетот, помага за очите, косата, кожата, жлездите во телото. Се борат […]

Повеќе

Смути со чиа и тиква

Направете посебно смути со тиква и чиа. Повеќе на Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите домаСупер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и […]

Tips & Tricks

Вака ќе проверите дали јајцето е свежо и здраво – Има еден трик

Вака најлесно ќе испитате дали јајцето е свежо и здраво или не. Ако е свежо ќе потоне во чаша со вода, а ако е расипано и старо, ќе се појави на површина. Следен пат кога ќе се мислите дали се јајцата со рок и здрави, направете го овој мал тест […]