Tag: здрава

Главни јадења, Посно и веге

Чорба од зелка за здрави зимски денови – Не е потребна запршка

Свежата зелка изобилува со голем процент на витамин Ц, како и други витамини и минерали неопходни за човековото тело. Овој зеленчук искористете го за да приготвите чорба која изобилува со здравје. Еве ги рецептот и начинот на подготовка: На здравје! Поврзани рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена […]

Tips & Tricks, Видео

Косата ќе расте како луда, здравје од коренот – оваа смеса е вредна злато

Направете си смеса за коса со коприви која е вредна злато. Косата ќе расте како луда, ќе биде здрава, сјајна, некршлива и мазна. Еве што ви треба: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за […]

Видео, Салати

Брза салата со маслинки – топчиња полни здравје

Вкусот на летото на трпеза, направете вкусна салата со маслинки.     Маслинките се топчиња со богат и здрав вкус, превенираат канцер, го спречуваат предвременото стареење, ја подобруваат работата на желудникот, помагаат за сјај на кожата, помагаат за негативните ефекти од менопаузата. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]

Препораки

Македонска трпеза не оди без туршија: Колку е здрава?

Туршијата е омилениот вкус на Македонците. Зимата не може да се замисли без да ги засукаме ракавите и да направиме туршија, но бидејќи намирниците ја губат свежината и текстурата останува прашањето колку е здрава?Иако зеленчукот стои долго во тегла, сепак витамините не се губат и помагаат за многу проблеми како […]

Забава

ФОТО: Наташа Беквалац е секс бомба – покажа како се храни

Наташа Беквалац важи за секс-бомба. Таа внимава на исхраната, а овој пат на социјалната мрежа Инстаграм сподели фотка од тоа како се храни. Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината Диетално: […]

Препораки

Палентата е најздравиот оброк на светот – еве зошто

Палентата е јадење кое настанало во северна Италија, а денес и со години наназад се јаде низ целиот свет и е мошне здрава.Може да се консумира со различни намирнии на различни начини и има одличен вкус, а секако го буди и сеќавањето за детството кај нас. Идеална е за бебиња, […]

Повеќе, Посно и веге

Која е основата на секоја холивудска диета?

Секоја ефикасна диета се базира на здрав начин на исхрана. Погледнете ги петте основни правила на секоја холивудска диета: 1.Јадете многу свежо овошје и зеленчук, а особено оние кои немаат шеќери, се базираат на поголемо количество на вода во својот состав и имаат повеќе хранливи материи. На тој начин ќе […]

Десерти, Посно и веге

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Сите сакаме во летниот период да се разладиме со лубеница, а освен што е навистина вкусна и освежителна, таа е и извор на витамини и здравје за организмот. Еве што содржи лубеницата: 91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира во пеколните […]

Tips & Tricks, Повеќе

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Нутриционистката Ann Louise Gittleman осмислила кратка диета со чија помош ќе се ослободите од салото на најкритичните места на телото и тоа за само 2 седмици. Струкот, колковите, бутовите и задникот се најкритичните делови од телото кои последни слабеат, без оглед колку ригорозна диета држите. Затоа што повеќето масни наслаги […]