Tag: здрава

Препораки

Три најздрави видови риба – Многу му помагаат на телото и полни се омега три

Доктортите и нутриционистите ја препорачуваат и треба да се јаде често. Рибата е најздрава на планетата, а има протеини, омега 3, клучи за нервниот систем и мозокот, важни и за помнење и учење. Најздрави видови се лосос, сардина и скуша. Имаат масни киселини и витамини А и Б, Д и […]

Салати

Зелена чинија здравје: Салата со авокадо

Направете вкусна салата со авокадо. Зелена чинија здравје. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на […]

Препораки

Сурутката е исклучително здрава – помага за два големи проблеми

Сурутката е навистина здрава намирница за која ретко се зборува. Сурутката е намирница која е богата со калиум, натриум, фосфор, цинк, железо и бакар. Од витамини изобилува со Б2, Б5 и Б6, а богата е и со белковини.Се покажува дека сурутката го забрзува согорувањето калории и масти. Сурутката е млечен […]

Препораки

Никогаш не ја фрлајте водата во која се вари компир – искористете ја вака

Сите правиме голема грешка кога вариме компири, бидејќи секогаш ја фрламе водата во која се варел компирот. Сепак, наместо тоа потребно е да се искористи водата за супа или чорба, бидејќи во себе има многу витамини и хранливи материи корисни за здравјето. Следниот пат не ја правете оваа грешка. Прочитај […]

Препораки

Брокулата е чудесна намирница – само таа ја убива бактеријата на која не делува ни лек

Брокулата е карактеристична со својот специфичен вкус, се јаде и плодот и листовите, а има бројни витамини како А, Б1, Б2, Е и Ц. Има и доста влакна и бета-каротен, а помага за дијабетес, за срцето и холестеролот, за болестите на коските, болките, а се смета дека ги убива и […]

Препораки

Намирници богати со вода и минерали – за здрава, сјајна и затегната кожа

Ако сакате кожата да ви блеска, се што ви е потребно е да јадете одредени намирници, богати со вода и витамини. Јадете ананас кој ја прави кожата еластична и свежа. Го подобрува варењето и колагенот. Јадете и сладок компир кој позитивно делува со својот бета каротен. Јадете и лимон кој […]

Главни јадења

Тарана чорба со многу зеленчук – Чинија за зимските денови

Направете вкусна тарана чорба за цело семејство. Топла и здрава, нешто што ни треба за зимата.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Посна чорба од кисела зелка варена во расол Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и […]

Препораки

Немате многу време за козметички третмани? Јадете го ова за помладување на лицето

Живееме брз начин на живот, во стресно време, а постојано сме ограничени со некакви рокови. Ако сте растргнати меѓу семејството и обврските и немате време за себе, ви нудиме намирници кои доколку ги консумираат можат да влијаат за подмладување и освежување на вашата кожа. Јогуртот е богат со протеини, како […]

Посно и веге, Салати

Салата од две состојки – Рецепт кој го јакне имунитетот и го прочистува телото

Ако сакате да јадете нешто здраво и вкусно, a кое не дебелее, тогаш направете салата од круши и цвекло. Еве кои состојки се потребни за да ја направите оваа салат: Оваа салата е исклучително здрава поради цвеклото кое е богато со минерали, помага против анемија, додека крушката помага за правилна […]

Предјадења

Чорба од „кралот на зимата“ – Нема да се разболите, а многу е вкусна

Вкусно и здраво јадење за зимските денови. За температурите под нула, но и против настинките, ви предлагаме да направите вкусна карфиол чорба, која е здрава и богата со витамини. Инаку, карфиолот е многу здрав и се смета дека е „кралот“ на зимата. Во својот состав има калиум, фосфор, бакар, манган […]