Tag: здрава храна

Салати

За витко тело: Протеинска салата со леблебија и пченка спремна за 5 минути

Сјаен избор за оние кои сакаат да го доведат своето тело во топ форма. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: […]

Десерти

Здрави мини палачинки со банани и чиа

Ви се јаде нешто слатко, но не сакате да ја прекршите диетата? Еве идеален рецепт! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба […]

Главни јадења

Здрава брза храна: Сирова пица

Обожавате пица, но сакате да се храните здраво? Имаме решение за вас – подгответе здрава сирова пица! Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Препораки

Здрава храна долг живот – предлог мени за секој ден

Здравата храна е клуч за долг живот и здравје, па затоа треба да јадете одредени намирници кои му помагаат на вашето тело.Се препорачуваат јајца кои се богати со протеини, и даваат енергија. Јадете и грав, традиционалното македонско јадење кое е здраво и вкусно. Има железо, минерали, и влакна. Се препорачуваат […]

Десерти

БРЗИ, ВКУСНИ И ЗДРАВИ: Обидете се да ги направите овие колачиња!

Брзи, вкусни и здрави – такви колачиња сакаме. А за нив потребни ви се неколку едноставни состојки, кои веројатно веќе ги имате во кујна. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 […]

Забава

ФОТО: Лила е најубавата македонска водителка – еве како се храни

Лила Филиповска е позната по тоа што јаде само здрава храна, напорно вежба и многу вложува во изгледот. Еве како се храни таа. Повеќе на Готви.Мк: Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса Како да ослабете според […]

Главни јадења, Предјадења

Чорба од праз

Оваа вкусна чорба е вистинска помош против зимскиот замор бидејќи празот го подобрува имунитетот и спречува настинки и инфекции. На здравје! Повеќе на Готви.мк: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за […]

Tips & Tricks

Еве кое месо е најздраво!

Нутриционистите тврдат дека козјото месо е подобро од говедското или пилешкото. Предностите кои ги наведуваат се нискиот број на калории и намаленото ниво масти. Бројни универзитети, на основа на истражувања, препорачуваат избегнување на црвено месо поради високото ниво на заситени масти кои можат да го зголемат нивото на холестерол во […]

Tips & Tricks, Видео

(ВИДЕО) Здрава и нездрава храна: Еве како изгледаат 200 калории!

Колку храна треба да изедете, здрава или нездрава, за да внесете до 200 калории? Можете да изедете многу повеќе здрава храна пред да дојдете до 200 калории, но постои и неквалитетна храна која не содржи многу калории. Исто така, постојат и некои видови здрава храна кои содржат многу калории. Погледнете […]

Главни јадења

ОДЛИЧНА ЗАМЕНА ЗА ЛЕБ: Векна со зеленчук

Малку необична векна со компир која ќе ве воодушеви! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб Домашен леб […]