Tag: здрава исхрана

Салати

Најздравиот намаз на светот: Ви откриваме оригинален рецепт за хумус

Намаз кој ќе го обожава целото семејство! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен […]

Десерти

Направете здрав сладолед од само една состојка!

Летните горештини сите љубители на слатки ќе ги натераат да посегнат по сладолед. Но, кога ќе ве фати криза за сладолед не мора секогаш да побрзате до својата омилена слаткарница. Постои поедноставно, поевтино, но и поздраво решение. Едноставниот сладолед за кој ви пренесуваме рецепт се подготвува од банана, а готов […]

Главни јадења

Сочна, крцкава и супер здрава – пица за која зборува цел свет!

Ако сакате да уживате во омилените италијански вкусови без грижа на совеста – оваа пица е полн погодок. Тајната е во карфиолот! Односно во крцкавата кора и „тестото“ во кое нема ниту грам брашно туку само свеж изрендан карфиол. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Tips & Tricks

ЗДРАВО И ВКУСНО! Еве зошто треба да конзумирате јогурт секој ден

Јогуртот е значаен извор на калциум, фосфор, јод, цинк и витамин Б5, како и витамин Б12 кој ги чува црвените крвни зрнца и помага во зачувување на нервниот систем. Исто така, јогуртот помага во превенција од остеопороза, комбиниран со правилна исхрана. Поради прекумерното конзумирање сол, луѓето имаат проблеми со висок […]

Tips & Tricks

ЗДРАВА ИСХРАНА: Совети на медицинска сестра која ослабела 35 килограми

Медицинската сестра Анита МекКеј не е позната многу надвор од својата здравствена установа. Но, собрала многубројни „пријатели“ на Инстаграм, откако младата Австралијанка од Сиднеј станала инспирација за многу жени од целиот свет. Анита успеала на здрав начин да ослаби 35 килограми, и тоа одлучила да го сподели на својот Инстаграм […]

Главни јадења

Три рецепти за појадок кој топи килограми!

Започнете го денот со вистински избор на намирници и постигнете совршена линија… Ова се напивките за здрав почеток на денот Прв рецепт: Сите состојки ставете ги во блендер и направете хранлива напивка. Втор рецепт: И оваа напивка подгответе ја на ист начин во блендер. Трет рецепт: И овие состојки исечкајте […]

Забава

Сандра Африка открива: Како да се храните за да имате задник како Бразилка

Сандра Африка е најзгодната пејачка на српската естрада по која мажите воздивнуваат, додека дел од жените и завидуваат, а дел се восхитуваат на извајаното тело. Секако и по атрибутот по кој е препознатлива – задникот.Сандра за српскиот Телеграф откри како да ја доведеме линијата до совршенство. Таа вели дека не […]

Забава

ФОТО: Ослабела 58 килограми – здравата исхрана и го сменила животот од корен

Неверојатна трансформација! По години барање утеха во храната и неконтролираното консумирање, 26-годишната Американка одлучила да ја преземе контролата над својата тежина.Некогаш имала 122 килограми со дијагностицирана морбидна дебелина, но Конер Ренш одлучила да стави крај на својата тежина. Со здрава исхрана таа испеала да ослабе неверојатни 58 килограми. – Секогаш […]

Забава

Здравата исхрана и го сменила животот: Дебелата девојка сега е секс бомба

26-годишната Лорен Валис од Америка била многу дебела, се додека еден ден не се решила да сврти нов лист и да се погрижи и за телото и за здравјето. Девојката која е млада мајка работела во пекара, некогаш јадела многу обилни оброци, брза храна, благо и пиела многу газирани сокови. […]

Салати

Совршена летна салата: Туна со сусам

Направете лесна и вкусна салата која ќе ве држи сити и со супер линија ова лето. Поврзани рецепти на Готви.мк: Врап со туна кој се прави за 5 минути Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се […]