Tag: здив

Повеќе

Најевтината намирница помага да немате лош здив

Ако мака мачите со лош здив, има помош во кујната. Ви треба сода. Едно лажиче сода во чаша вода со кое ќе ја исплакнете устата, го неутрализира лошиот здив по перењето на забите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Tips & Tricks

Кога немате мастика и паста до себе – Вака здивот нема да ви мириса лошо

Ако јадевте нешто со силен мирис или едноставно немате време или не сте во состојба да ги измиете забите, има решение за здивот да ви биде свеж. Имено, ви треба зрно кафе. Земете и ставете го зрното во уста, па изџвакајте. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Повеќе

Намирница од кујната се бори со лошиот здив

Ако имате проблем со лош здив, а до вас немате мастики или паста за заби, ви треба намирница од кујната. Земете малку јогурт. Тој делува против бактериите во устата и го прави здивот свеж. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на […]

Tips & Tricks

Како да не ви мириса здивот на кромид

Кромидот е здрава и корисна намирница, без неа нема ручек, а сите знаеме колку солзат очите кога се сече кромидот и колку потоа дури и со темелно миење рацете мирисаат на кромид. Мириса и здивот долго, но има трик.Нема да се чувствува мирис на кромид од вашата уста ако земете […]

Tips & Tricks

Проблеми со лош здив? – Помага една намирница од кујната

Ако имате проблем со лош здив, се што ви треба е малку јогурт. Убавата и корисна намирница помага за да се спречи непријатниот мирис од устата. Јогуртот со своите својства ги уништува бактериите кои предизвикуваат лош мирис во устата.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата Примавера ПОСНО: Свежа пролетна салата […]

Препораки

Јадете три чешни лук на ден – Правила за да не ви мириса здивот долго

Сите знаеме колку е лукот здрав, но треба да знаете и како правилно се користи. Секој ден треба да јадеме најмалку три чешни лук. Најдобро е да се консумира сиров. Ако се обработува термички тоа нека биде кратко – 10 минути најмногу. Проблемот со лошиот здив потоа се решава со […]

Повеќе

Поефикасно од паста и мастики – Решение со кое лошиот здив ќе го снема

Ако имате проблем со лош здив, а немате паста и четка при рацете, решението е во содата. Земете сода, разредена со вода и исплакнете ја устата. Содата е позната каконеутрализирач на лоши мириси. Правете го ова и наутро по миењето за поголем ефект. Повеќе на Готви.мк:Вака кокосовото масло делува на […]

Препораки

Сок против лош здив и мирис на пот – Една чаша наутро го решава проблемот

Направете напиток за добро утро кој спречува лош здив и мирис на пот. Се мие се во ладна вода и се става во блендер. Се миксира и се пие на празен желудник.   Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која […]

Tips & Tricks

Јадевте лук а треба да излезете или да одите на работа? – Вака здивот нема да ви мириса

Ако јадевте лук, а треба да одите некаде, има трик како да не ви мириса здивот. Се што ви треба е да се напиете шолја топло млеко и мирисот ќе се неутрализира.  Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Tips & Tricks

Вака нема да имате лош здив наутро – само земете го ова од кујната

Наутро нема веќе да имате мака и нема да ви мириса здивот. Наутро пијте многу вода, а користете и сода за јазикот. Со сода рибајте го кратко јазикот, а тоа ќе ја смени PH вредноста. Ќе ги отстрани и токсините и ќе го елиминира лошиот здив. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода […]