Tag: зачин

Препораки

100% природни зачини со слатка арома и сушени на чад од дабово дрво

„Драга Европо, запознај ги пиперките!“, рекоа шпанските морепловци кои за првпат ги донесоа пиперките од Јужна и Централна Америка во 15 век. Останатото е историја. За прстофат возбуда, со прекрасна црвеникава боја и уште попрепознатлива арома, слатката пиперка набрзо го покори деликатесниот свет на домашни јадења, предводени од специјалитетите од […]

Препораки

Подобро од апче – Овој зачин може многу да ви користи

Куркумата е ароматичен и вкусен зачин кој се користи за супер деликатеси. Помага за болки во стомакот, иритантни црева и депресија, озвен што има супер вкус и се користи во исхраната. Жолтата боја и ја дава состојката куркумин по која го добила и името, а помага за проблеми со стомак, […]

Препораки

Зачин за циркулација, бубрезите и артериите – Користете го почесто

Кардамом е зачин кој често треба да се употребува. Се користи за намалување на нивото на шеќер во крвта, за чистење на артериите и за правилна циркулација на телото. Помага и да се прочистат бубрезите. Елиминира и штетни токсини. Користете го често. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети […]

Препораки

Помага за стомачни тегоби, надуеност и болка – Зачин кој ќе ве препороди

Покрај тоа што се користи како зачин, ѓумбирот е и чај кој многу помага. Како и да го користите, помага за мачнини, помага за лекување артритис и главоболка. Се користи и за менструални грчеви, а особено е корисен за стомачни тегоби, болка и надуеност. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки […]

Повеќе

Чај од рузмарин за подобра меморија, за раст на косата…

Рузмаринот има своја традиционална вредност на нашите простори, покрај тоа неговите лековити својства се неприкосновени. Дали сте знаеле дека оваа билка се користи за подобро памтење, потенција, низок притисок. Чајот од рузмарин можете да го засладите, но избегнувајте ги вештачките засладувачи. Се препорачува исто така оваа билка да ја коносумирате […]

Tips & Tricks

Ако ви се лоши при патување – Помага ароматичен зачин од кујната

Ѓумбирот е исклучително здрава намирница, ароматична и многу помага. Помага за болки во коски и зглобови, го ослободува и телото од слободни радикали и првенира рак на дебело црево. Природен лек е и за мачнини при патување. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: […]

Tips & Tricks

Избркајте ги молците кои ги уништуваат мебелот и облеката – Ви треба најевтиниот зачин

Ако имате проблем со молците дома кои ја нагризуваат и уништуваат облеката и постелнината, се што ви треба е цимет. Измешајте 3-4 скршени стапчиња цимет со пола шолјиче бибер во зрна и ставете ја мешавината во кесе или салфета во орманот. Молците ќе бегаат. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Повеќе

Афродизијак и лек – Зачин кој помага и за диета

Мускатното оревче има бројни здравствени придобивки, и има голема примена во медицината, како и козметиката. Одличен лек е за гастритис, манини, како и проблеми со штитната жлезда. Претставува совршен антиоксиданс, нискокалоричен е па помага и за слабеење, бидејќи е нискокалоричен. Стимулативно делува и на мозокот, а претставува и природен седатив […]

Tips & Tricks

Ако сосот или домашниот мајонез не ви се доволно вкусни – Помага еден зачин

Ако сметате дека сосот кој сте го зготвиле, или пак мајонезот не се доволно вкусни, има мал трик. Ставете им малку кари. Карито секогаш го подобрува вкусот и многу е здраво. Може да го ставите и ако правите супа која според вас е многу ретка и без арома. Повеќе вести […]

Повеќе

60 години Вегета: Меѓу повеќе од 32 илјади пристигнати дизајни за етикета за Вегета избрани 60-те најкреативни

По повод прославата на 60-от роденден, Вегета ги повика своите потрошувачи да станат дел од нејзината историја и да учествуваат во наградната игра со креирање на сопствена етикета за Вегета. Победниците од наградната игра, 60 – те најдобро дизајнирани етикети, во четвртокот во познатиот ресторан „Адриатик Грашо“ во Сплит, ги […]