Tag: зачини

Tips & Tricks

Како за недела дена да се решите од салото на стомакот!?

Овие намирници не смеат да бидат дел од вашата исхрана во текот на оваа диета, бидејќи не помагаат при топење на маснотиите, туку го потенцираат нивното насобирање и задржување во телото. Избегнувајте сол Поради конзумацијата на големи количини солена храна, во телото се задржува вишок вода. Затоа избегнувајте сол и […]

Meat, Главни јадења

Сочно месо во тава: Телешко со зачини и бело вино

Ако сте љубители на месо, ова е совршен рецепт за вас. Направете вкусно телешко месо со зачини и бело вино од кое ќе ги излижете прстите. Повеќе вести на Готви.мк: Салата која летово ќе ја правите секој ден Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети […]

Посно и веге, Предјадења

Едноставно, а вкусно: Рецепт за варена пченка со зачини

Пченката е многу вкусна и за голем дел од гурманите таа има специфичен богат вкус. Пченката се користи како главно јадење или предјадење, а е незаменлив дел и од многу прилози или гарнири на главни јадења. Сепак, тајната на рецептите секогаш се крие во едноставноста 🙂 За овој наш рецепт […]

Meat, Главни јадења

Ручек од соништата: Зачинето пилешко

Направете вкусно пилешко месо на пикантен начин. Верувајте, нема подобар вкус 🙂 Повеќе рецепти на Готви.мк Гурманска домашна плескавица Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Направете домашен песто сос со тестенини Совет: […]

Tips & Tricks, Повеќе

7 рецепти за природна и евтина маска од зачини за нега на кожата

Кога станува збор за нега на кожата, повеќето веруваме во природните третмани. Природното е секогаш најдобро, па ви откриваме 7 зачини кои можат да се користат за нега на кожата. Куркума Овој зачин е антисептик кој има антибактериски својства. Измешајте го со вода и нанесете на лицето и вратот. Оваа […]

Uncategorized

Јадете ги овие 4 намирници и ќе ви се намали апетитот

Некои намирници и зачини не служат само за подобрување на вкусот на храната, туку со нивна помош може и многу добро да се контролира апетитот. Ако навистина сакате да изгубите килограми, две нешта се неопходни – да го забрзате метаболизмот и да го контролирате апетитот, а во тоа можат да […]