Tag: зачини

Главни јадења, Предјадења

 Ароматична палента – Не сте пробале нешто толку вкусно

Палентата е здраво и вкусно главно јадење, мезе или предјадење. Освен што има супер вкус, многу лесно и брзо се прави, па совршено е за оние кои имаат многу работни обврски. Ви нудиме рецепт за малку поинаква и ароматична палента, која може да ја приготвите според следниот рецепт: Добар апетит! […]

Главни јадења, Деликатеси

Компир тава со лук, јогурт и зачини – Деликатес каков што немате пробано

Вкусен компир деликатес, различен од сите останати кои сте ги пробале до сега. Ова е тајната за подготовка на деликатесот: На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Пирошки со компир Тава со рендан компир и пилешко Вкусно јадење: Компири со јогурт Однадвор крцкав внатре мек како путер: Трик за совршено […]

Салати

Необично ароматично сирење – еве како да го подготвите

Одлично оди со варени компири или тестенини…   Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни […]

Салати

Оризот не е само за ручек – направете ориз салата, кремаво и евтино

Направете вкусна ориз салата. Лесно е, евтино и без многу труд. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од тиквица Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук Турли тава по најдобар рецепт Крем супа од зеленчук Одлична идеја за ручек

Tips & Tricks, Видео

ОДЛИЧЕН СОВЕТ: Нека вашите зачини секогаш бидат свежи со помош на коцки мраз!

Зачините се одличен додаток за многу наши јадења, но не можеме секогаш да ги пронајдеме свежи и спремни за употреба. На прашањето како со месеци да го зачуваме свежиот вкус на зачините се наметнува еден едноставен одговор – со замрзнување! Трикот е да, после користењето, преостанатите зачини ги исечкате на […]

Главни јадења

СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Компир на грчки начин

 Внесете мала промена во вашата кујна, направете совршен компир на грчки начин. Овој ручек е доволен за шест лица.       Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки […]

Видео, Главни јадења

Деликатес е мал збор: Направете тава од соништата

Нема да вкусите ништо поубаво од овој деликатес. Ви требаат само неколку состојки а подготовката е прикажана во видеото.     Повеќе на Готви.мк: Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Брзо и […]

Главни јадења

“Ароматичен микс” – ручек на кој му нема маана

Направете јадење за чиста десетка на кое му нема маана. Многу зачини и здравје во една чинија. Повеќе вести на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за […]

Видео, Препораки

ВИДЕО: Изренда 2 домати и додаде 3 зачини – заштедете пари и уживајте!

Ако сакате вкусен сос за врз тестенини, тогаш ова е се што треба да знаете. Тој изренда три домати во сад и стави три зачини.Домати, маслиново масло, сол и бибер се се што ви треба. Ако сакате нов и оригинален вкус, ова е решението за вас! Погледнете ја подготовката во […]

Главни јадења, Предјадења

Домашни компир мафини од рерна

Вкусни и лесни залаци кои брзо се подготвуваат… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо