Tag: зачини

Повеќе

Компир чипс од рерна

Наместо да купувате чипс во маркет, еве еден рецепт за вкусен и здрав чипс од рерна. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот […]

Tips & Tricks

Трик за да нема неред кога користите зачини во кујната

Сите понекогаш правиме неред при подготовката на јадење, а потоа ни е тешко чистењето. Сепак, има трикови и спас и за ова. Ако работите со зачини, ставете хартија за печење под нив, па ставете ги сите зачини горе. Потоа само ќе го фрлите парчето хартија и нема да има неред. […]

Tips & Tricks

Ако ставивте многу чили или бибер во јадењето – Вака спасете го

Ако во вашето јадење претеравте со зачини, има начин да се спаси. Ако ставивте многу чили или бибер, пробајте да ставите кисело.Ставете лимон или оцет, па и доматен сос и спасете го јадењето.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Tips & Tricks

Никогаш не ги чувајте зачините вака – губат арома и вкус

Постојат трикови кои треба да ги знаете кога готвите, за убави и вкусни јадења. Зачините секогаш чувајте ги на ладно и мрачно место.Ако ги држите на топло место со многу светлина, високата температура ќе направи да го изгубат мирисот и вкусот.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф […]

Meat

Малку време за супер ручек – свинско во многу зачини

Ова е најлесниот ручек кој може да го подготвите дома.   Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]

Главни јадења

Компир со маргарин и зачини – мек е како душа

Направете вкусни компири со зачини. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата        

Препораки

Бидете внимателни со лутите зачини

Љубителите на луто сакаат и лути зачини кои се навистина специфични по својот вкус, а помагаат и за неколку проблеми. Лутите зачини го поттикнуваат потењето, а го зголемуваат и апетитот. Најпознати се чили, црвена пиперка лута, феферонки и бибер. Бидете внимателни кога готвите со нив бидејќи ако се допрете до […]

Главни јадења

Спектакуларно вкусни компири – ви требаат само 2 состојки

Спектакуларно вкусно, а од неколку состојки. Направете вкусни компири по брз рецепт. Пријатно!   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук  

Главни јадења

Цело маало ќе мириса: Највкусните и најбрзи печени компири со многу зачини

Печен компир сигурно сте спремале на безброј начни, но ова е највкусниот со многу зачини. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди компири од рерна Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук    

Препораки

Зачин кој заменува еден час напорно вежбање – плус помага за многу болести

Куркумата е еден од најмоќните природни лекови, а активниот лековит дел во неа се вика куркумин и помага за многу проблеми. Куркумата е право чудо на природата, помага за подобар имунитет и варење на храната, за нормализација на месечниот циклус кај жените, за обновување на цревната флора, за намалување на […]