Tag: зачини

Повеќе

Зачини кои најдобро одат со боранија – Јадење кое често е на македонска трпеза

Боранијата е вкусна и здрава и е јадење кое често го има на македонската трпеза за ручек. Зачини кои најдобро одат со боранија се вегета и црвен пипер.Може да ставите и магдонос. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е […]

Meat, Tips & Tricks

Даваат супер арома: Зачини кои најдобро одат со свинско месо

Свинското месо е многу вкусно и е деликатес без разлика дали се пече во рерна, на скара или се прави манџа со него. Најдобри зачини кои одат со него се бибер и сол, вегета, ловоров лист. Може да користите магдонос и коријандер и лук. Добри се и црвениот пипер и […]

Tips & Tricks

Кои зачини најдобро одат со риба?

Сите љубители на риба сакаат да уживаат во ваков оброк, а ние ви откриваме кои зачини совршено одат со риба. Најдобри зачини се сол и бибер, босилек, ловоров лист и каранфилче. Се става и оригано и рузмарин. Убава е рибата и со коријандер и оригано. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се […]

Препораки

Домашен лек за болно грло – Веднаш делува и многу е вкусен

Направете посебен напиток за болно грло. Се става млекото на рингла и се остава да се згрее, но не и да проврие, па се додаваат сите состојки. Се меша и се пие. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги […]

Tips & Tricks

Правила за чување на зачините дома – Кои садови се најкорисни?

Постои правилен начин на кој се чуваат зачините дома. Се чуваат во садови од стакло или керамика, а не треба да се на светлина, бараат суво место и темно.Лукот, ѓумбирот и целерот се чуваат во ладилник. Не се чуваат зачини близу извор на топлина.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз […]

Meat, Главни јадења

Печено пиле со многу зачини и сусам

Направете вкусно маринирано пилешко со сусам. Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на […]

Meat

Ребра во полно зачини – Супер се со пиво

Направете вкусни свински ребра со многу зачини. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

Tips & Tricks

Има точно време кога се ставаат зачини на месото – За вкусни оброци

Има мал трик за месото да биде совршено вкусно и зачинето и на трпеза да биде прекрасно. Секогаш ставајте зачини час или неколку часа пред да го пржите или печете, никако непосредно пред тоа.Така ќе впие арома и ќе биде повкусно. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Tips & Tricks

Не ги чувајте зачините над шпоретот – Трикови за тазе домаќинки

На сите ни треба по некој добар совет во кујна, колку и да сме искусни во неа. Кога се работи а зачините секогаш чувајте ги на ладно и суво место.Никогаш немојте тоа да биде над шпоретот зошто високата температура и светлина прават да го изгубат вкусот.   Повеќе на Готви.мк: […]

Главни јадења

Повкусно не сте пробале: Печено пиле со зачини

Печено пиле со зачини за совршен руечек! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење […]