Tag: зачини

Главни јадења, Посно и веге

Посно: Компири со зачини и лук

Вкусно посно јадење од компири. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Главни јадења

Највкусните компири со зачини

Едноставна подготовка, вкусно јадење… Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални […]

Tips & Tricks

Кои зачини најдобро одат со компири?

Компирот е совршено јадење кое го сакаат сите генерации, а неколку зачини совршено одат со него. Секако први на листата се бибер и сол, како и вегета.Тие совршено го надополнуваат вкусот, а нема да згрешите ако ставите и лук во прав. Одговара и црвен пипер.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована […]

Деликатеси

Фета со зачини во маслиново масло – Кога ќе се изеде добивате ароматично масло

Направете фета сирење со зачини во маслиново масло, совршена комбинација. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Повеќе

Внимавајте на ова кога користите лути зачини

Љубителите на луто сакаат и лути зачини кои се навистина специфични по својот вкус, а помагаат и за неколку проблеми. Лутите зачини го поттикнуваат потењето, а го зголемуваат и апетитот. Најпознати се чили, црвена пиперка лута, феферонки и бибер. Бидете внимателни кога готвите со нив бидејќи ако се допрете до […]

Повеќе

Зачини кои најдобро одат со компир – Омилениот ручек на сите генерации

Пржен, варен или печен, или пак друг специјалитет од него. Сите сакаме компир, а овие зачини најдобро одат со него.Сол и бибер се незаменливи, а може да му ставите и оригано. Совршен е и со лук во прав. Може да користите и рузмарин за супер арома.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Што треба да ставите на лососот за да има совршен вкус и арома

Лососот е една од најздравите риби, а совршено оди со неколку зачини. Класичен микс ос сол и бибер е совршен. Исто така, лук во прав. Супер е и со сок од лимон и рузмарин кој дава посебна арома. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од […]

Препораки

Внимателно со лутите зачини и пиперки – Од нив има корист, но можат и да наштетат

Љубителите на луто сакаат и лути зачини кои се навистина специфични по својот вкус, а помагаат и за неколку проблеми.Лутите зачини го поттикнуваат потењето, а го зголемуваат и апетитот. Најпознати се чили, црвена пиперка лута, феферонки и бибер. Бидете внимателни кога готвите со нив бидејќи ако се допрете до очите […]