Tag: замена

Tips & Tricks

Совршена замена за павлака – Го згуснува ручекот

Ако готвите супа и ви треба павлака за згуснување, а сфативте дека немате има мал трик. Има замена без да се нервирате и да ве боли глава. Измешајте маргарин и млеко и супата ќе биде еднакво густа и мека. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња […]

Tips & Tricks

За ручек и десерти – Ако снемате јајца за готвењето заменете ги вака

Ако готвите и немате јајца а ви требаат, има совршена замена. Во зависност од тоа дали правите десерт или ручек, замената е следна: 1 јајце е исто што и 1 помала банана. 1 јајце е две полни лажици компиров скроб. 1 јајце е 28 грама пире од јаболка. 1 јајце […]

Tips & Tricks

Ви снема чоколадо при подготовката на десерт? – Вака заменете го без да се препознае

Ако готвите и сфативте дека ви недостасува чоколадо, имаме совршена замена со точни мерки. 30 грама чоколадо за готвење е еднакво на 3 лажици какао и една лажица маргарин. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + […]

Tips & Tricks

Снемавте среде готвење? – Ова е совршена замена за мед

Ако ви треба мед, почнавте со готвење, а немате, има супер замена. 1 шолјичка  мед е исто што и 1 ¼ шолјички шеќер и 1/3 шолјички вода. Вака нема да згрешите.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Повеќе

Совршена замена ако немате кечап во кујната

Ако во недостасува кечап за некој специјалитет во кујна, ова е замената. 1 шолја кечап може да се замени со 1 шолја пасирани домати со 1 лажиче оцет и 1 лажиче шеќер. Ова се точните мерки. Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса […]

Tips & Tricks

Ова е совршената замена за кечап – Ако готвите а ви снема, ова се точни мерки

Ако во недостасува кечап за некој специјалитет во кујна, ова е замената. 1 шолја кечап може да се замени со 1 шолја пасирани домати со 1 лажиче оцет и 1 лажиче шеќер. Ова се точните мерки. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Совршен рецепт за риба деликатесРиба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за […]

Tips & Tricks

Ова е замена за чоколадо во рецептите – Точни мерки за какао за да нема разлика

Ако готвите и сфативте дека ви недостасува чоколадо, имаме совршена замена со точни мерки. 30 грама чоколадо за готвење е еднакво на 3 лажици какао и една лажица маргарин.Ова е совршена замена. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]

Tips & Tricks

Ако ви снема масло во кујната – Маргаринот е совршена замена, ова се точни мерки

Ако избрзавте со готвењето и сфативте дека ви фали масло, има супер замена. 1 мала шолја масло е исто што и 250 грама маргарин.Вака ќе биде совршена замена.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Tips & Tricks

Ви треба мед за рецепт а немате? – Ова е соршената замена

Ако ви треба мед, почнавте со готвење, а немате, има супер замена. 1 шолјичка  мед е исто што и 1 ¼ шолјички шеќер и 1/3 шолјички вода. Вака нема да згрешите. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен […]

Tips & Tricks

Готвите и сфативте дека нема квасец? – Ова е замената

Ако немате квасец, а веќе готвите, има совршена замена. Ставете сода со лимонска киселина во еднаков размер.Така тестото супер ќе нарасне. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за […]