Tag: залепен

Tips & Tricks

Ви се залепи куглоф колачот? – Одлепете го со трик за една минута

Ако правевте куглоф, а при тоа смесата ви се залепи, има начин како да се спаси. Ставете го куглофот наопаку, а доле ставете неколку минута влажна крпа. Така ќе се одлепи и ќе излезе. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе […]

Tips & Tricks

Трик за колач кој се залепил на плех – ви треба само ова

Колачот често знае да се залепии да не сака лесно да излезе од плехот. Сепак има брз трик за ова.Земете крпа и потопете ја во вода, па исцедете ја и со неа замотајте ги рабовите на плехот. Полека протресете и ќе забележите дека колачот полека се одвојува од рабовите. Сега без […]

Tips & Tricks

За оризот да не биде водлест и да не се лепи – Запишете ги овие кулинарски трикови

Ако оризот не испаднал како што треба, тогаш е време да примениме неколку трикови за неговата подготовка. Пред варењето потребно е оризот добро да се измие, да се помине низ 3-4 води, па да го оставите да отстои околу 15 минути во ладна вода. За да не се згусне сè […]