Tag: загори

Tips & Tricks

Трик: Вака нема да ви загори шандишпан или колач во рерната

Кога печете колачи има трик како да не загоруваат долу во плехот. Имено, на дното на рерната ставете сол која ќе ја впие топлината прва. Така нема да ви загори вашиот омилен колач или пак пандишпан. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Tips & Tricks

Вака пудингот никогаш нема да ви загори – има евтин трик

Сите уживаме во пудинг, а главниот проблем е што кога се готви може да загори. На дното на тенџерето ставете маргарин, па спремете го пудингот.Така нема да загори. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе […]

Meat

Ако ви загори сокот од месото – спасете го со еден потег

Сите го сакаме сокот кој го пушта сочно печено месо, а ако се случи да загори малку и да има горчлив вкус, има надеж дека ќе се спаси. Се вади месото од тавата, се става коцка супа и неколку лажици вино, а сокот се фрла. Потоа е става месото во […]