Tag: загорени

Tips & Tricks

Нема рибање и мака – Исчистете ги загорените тенџериња лесно

Ако ви загореа тенџерињата при готвење, има лесен начин да се исчистат без мака. Ставете вода со сол и оставете ја врела да отстои неколку часа. Потоа сите наслаги ќе се исчистат. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Tips & Tricks

Исчистете ги лесно загорените тави и тенџериња

Ако во загореа шерпите при готвењето нема веќе мака. Се што ви треба е да ставите лимон, оцет и малку детергент, да истриете и измиете со топла вода.Откако кратко ќе делуваат се мие и ги снемува и загорените дамки. Пробајте.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок […]

Tips & Tricks

Кафето не е само за уживање – Решете ја најголемата мака со загорени тави и тенџериња

Кафето освен за уживање, се користи и за во кујната. Имено,меленото кафе е одличен пилинг за тело, но се користи и за загорени тави. Ставете мелено кафе во загорената тава со вода, малку сода, зовријте и потоа истријте со сунѓер. Ги растопуваат маснотиите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Tips & Tricks

Загорените тави не се веќе проблем – вака маснотијата сама се чисти

Ако во загореа шерпите при готвењето исчистете ги со мал трик. Се што ви треба е да ставите лимон, оцет и малку детергент, да истриете и измиете со топла вода. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг за меки усни […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ви загоре тенџерето и не се чисти? Нудиме 3 евтини и практични решенија

На сите ни се случува додека го подготвуваме ручекот, јадењето да ни загори. Да бидеме искрени знае често да ни се случува 🙂 И тоа поради работење повеќе домаќински работи истовремено, гледајќи некој добар филм или седејки на мобилен телефон и социјални медиуми. Но, читателка на Gotvi.mk предлага 3 практични […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Исчистете ги загорените тенџериња со две состојки кои ги имате во својата кујна

Сигурно многу домаќинки мака мачат со тенџерињата кои е навистина тешко да се измијат откако јадењето кое го зготвиле ќе загори на дното.Еден компир може да ги замени сите детергенти во вашата кујна, и да ги исчистите и светнете вашите тави и тенџериња. Еве што треба да направите… Повеќе на Gotvi.mk: […]