Tag: заби

Tips & Tricks

Избелете ги забите сами дома – Наместо да ја фрлите кората од банана искористете ја вака

Вашите заби може да бидат бели и убави и без многу мака на стоматолог. Се што ви треба е банана која е извонредно средство за избелување, или поточно кората од банана. Таа има магнезиум и калиум кои ги избелуваат забите без да ги оштетат. Се што треба е да ги […]

Tips & Tricks

Држете тегличе кокосово масло во бањата – Нема да посетите стоматолог

Има разни реклами за производи за пасти и препарати за заби, но не секој препарат е ефикасен. На многумина ни е заболекарот ноќна мора, па ако сакате да не посетите стоматолог веќе, се што ви треба е кокосово масло. Ставете две лажици кокосово масло во устата и држете го додека […]

Tips & Tricks

За бели заби ставете го ова пред спиење – Резултат по еден час

За бели и блескави заби се што ви треба е сода бикарбона. Измешајте малку сода со паста за заби, земете фолија и искинете една трака, свиткајте ја во ширина и должина која одговара на вашите заби. Нанесете ја пастата на фолијата, па ставете ја на заби и држете 1 час. […]

Повеќе

Поефикасно од паста и мастики – Решение со кое лошиот здив ќе го снема

Ако имате проблем со лош здив, а немате паста и четка при рацете, решението е во содата. Земете сода, разредена со вода и исплакнете ја устата. Содата е позната каконеутрализирач на лоши мириси. Правете го ова и наутро по миењето за поголем ефект. Повеќе на Готви.мк:Вака кокосовото масло делува на […]

Tips & Tricks

За бели заби и за да не посетите стоматолог – Користете цимет често

Сите се грижиме за забите, сакаме да се здрави и бели и колку е можно поретко да посетуваме стоматолог.Ако водите грижа за забите, тогаш важно е да знаете дека циметот многу помага. Циметот има антибактериски својства и делува против воспаленија, помага за забите да се заштитат, да се здрави и […]

Tips & Tricks

Избелете ги забите природно – Нема да посетите стоматолог веќе

Иако има различни пасти за заби, за здравје, против бактерии и за избелување, сепак најубаво е природното решение. Кокосовото масло е една од најздравите намирници за чисти заби без каменец и блескаво бели. Измешајте кокосово масло со сол и тријте околу 4 минути. Потоа, исплакнете. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со […]

Tips & Tricks

Конецот за заби ќе ви реши голема мака во кујната

Ако имате мака да исечете убаво и рамномерно сирење, кашкавал или путер, има едно нешто кое помага, а можеби не сте се сетиле никогаш на него. Конецот за заби рамномерно ги сече парчињата, пробајте и уверете се.   Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди […]

Повеќе

Овие намирници ги фарбаат забите – Внимавајте со нив

Постојат намирници кои ги фарбаат забите, а потоа тие жолтеат и тешко се чистат. Тука е виното кое знаеме дека ги фарба забите. Црното вино остава темни наслаги и штети на забите. Иако чајот е здрав напиток, сепак има една маана. Чајот ги фарба забите. Тука се и енергетските пијалоци […]

Препораки

Подобро од паста за заби – Плакнете ја устата со ова и ќе го „убиете” кариесот

Ако сакате да имате здрави заби, без кариес, тогаш ви треба намирница од кујната. Земете кокосово масло, тоа ги уништува киселините од кариесот. Секое утро земете две лажици кокосово масло, ставете ги во уста и силно плакнете со смесата. Колку подолго е во уста кокосовото толку подобро. Потоа измијте ги […]

Tips & Tricks

Чинат 10 денари а многу се корисни – Чепкалките не се само за чистење заби

Чепкалките за заби чинат 10 денари, а освен што со нив ќе се решите од здодевните остатоци од храна, може и да си го олесните животот на многу полиња. Ќе спречите водата или манџите од тенџерињата да претечат при варењето, така што ќе ставите чепкалка меѓу тенџерето и капакот, со […]