Tag: заби

Препораки

Ги избелуваат забите – Намирници кои се грижат за здравјето и убавината на насмевката

Насмевката е многу важна, заедно со здравјето на забите, а за да изгледате убаво, да имате здрави и бели заби, има намирници кои помагаат во тоа. Тука се јагодите кои имаат многу киселини кои ги белат забите како да сте биле на избелување. Тука се и јаболката и морковот, како […]

Препораки

За парадентоза – Помага само лажица од оваа намирница

Парадентозата е опасна состојба со која доаѓа и до губење на забите. Една намирница од кујната помага да ги заштитие забите и тоа брзо и ефикасно. Се работи за маслиновот масло. Една лажица натро помага за да се заштитите од парадентоза. Лесно е достапно, па земете го и пијте по […]

Препораки

За орална хигиена – Намирница која им помага на забите

Сокот од лимон има многу витамини, корисен е и здрав особено со витаминот Ц за целосно здравје и имунитет, а помага и за голем проблем со оралната хигиена. Лимоновиот сок спречува крварење на непцата и болка во забите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Повеќе

Намирници кои им штетат на забите

Постојат намирници кои се здрави но ја уништуваат убавината и здравјето на забите. Тука е црниот чај кој ги црни забите заедно со кафето, како и цитрусното овошје кое остава дамки. Сувото овошје исто така остава дамки на забите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Повеќе

Исплакнете ги забите со ова еднаш месечно – Ќе нема каменец

Содата е тешко абразивно средство, па затоа не треба често да се користи, но може да се додаде сосема малку сода на пастата која сте ја ставиле на четка, па исперете ги забите на вообичаен начин. Ќе светат и нема да има каменец, но ова правете го еднаш месечно. Прочитај […]

Повеќе

За бели заби – Помага евтина намирница од кујната

Содата помага за блескави заби. Можете и да ја измиете четката, да и ставите сода и лимонов ок, да ги измиете забите и исплакнете. Ќе светат и нема да има каменец, но ова не правете го често. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта […]

Повеќе

Ќе ви ги реши маките со забите – Малку чај и нема каменец

Црниот чај е многу здрав и корисен за устата и забите. Иако по правило чаевите се нездрави за оралното здравје, особено засладените, сепак тоа не е случај и со црниот чај.Помага за да се собира помалку забен каменец на забите. Само исплакнете ја устата со овој чај и ќе има […]

Препораки

За бели заби – Ви треба евтина намирница од кујна

Ако сакате да имате бели заби без да одите на стоматолог, се што ви треба е намирница од кујната. Плакнете ги забите со јаболков оцет, но не претерувајте.Тој го раствора каменецот и ги прави забите светли.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар […]

Препораки

Намирници за блескава насмевка – За здрави и бели заби

Овие намирници помагаат за да имате здрава, сјајна, бела и блескава насмевка.Тука се јагодите кои имаат многу киселини кои ги белат забите. Тука се и јаболката и морковот, како и портокалот и ананасот. Делува и лимонот и бананата, оревите и ловоровиот лист. Помага и зелениот и црн чај.   Прочитај […]

Препораки

Забите ќе сјаат – Нема да имате каменец со еден трик

Содата е корисно средство со голема намена. Можете да ја измиете четката, да и ставите сода и лимонов сок, да ги измиете забите и исплакнете.Ќе светат и нема да има каменец. Ова правете го еднаш во неколку месеци.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]