Tag: жолчка

Препораки

Што треба да јадете при проблеми со жолчката?

Сите оние кои имаат проблеми со жолчката, треба да внимаваат со исхраната. Јадете храна со селен и бакар, цинк и многу витамини Ц. Јадете свежо овошје и зеленчук. Јадете цвекло и артичока, брокула, зелка и кајсии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво […]

Препораки

За болки во колената – Ви требаат само жолчки од јајце

За да немате болки во колената, постои лесен и брз лек со јајца од кујната. Ви требаат жолчка од јајце, две лажички сол и завој.Се мати жолчката убаво со сол и се меша, се потопува газа и се става на коленото со болки. Се става горе завој, по можност еластичен […]

Tips & Tricks

Вака најлесно се двои белка од жолчка – Трик за тазе домаќинки

Постои лесен начин да одвоите белка од жолчка, а овој трик особено користи на тазе домаќинките. Земете инка и скршете го јајцето, па белката ќе помине, а жолчката ќе остане.Ова е супер трик.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт […]

Tips & Tricks

Со овие чекори најлесно ќе одвоите жолчка од белка – нема нервози

Вака најлесно да оделите жолчки од белки од јајцето, без нервози и лушпи. Се користат свежи јајца, се кршат по средината, на средината треба да се направи цврста пукнатина.Благо се удира јајцето на не премногу остра ивица. Ако планирате да правите снег од белки, бидете сигурно дека не се помешале […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе одвоите белка од жолчка – трик за тазе домаќинки

Ако сакате лесно да одвоите белка од жолчка и сте тазе домаќинка, ова е трик за вас. Ако не можете со рака, направете го тоа со цедалка. Ставете го јајцето во цедалка и белката ќе истече, а жолчката ќе се задржи.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Ги чувате јајцата на вратата […]

Tips & Tricks

Нема повеќе да видите влакно на чешелот – Природна смеса против опаѓање на косата

Ако имате проблем со опаѓањето на косата постои едноставна и природна смеса која може да ја направите дома. Ви треба жолчка од едно јајце која ќе ја ставите во сад со половина лупена банана и половина чаша пиво. Потоа додајте и лажиче мед. Сè ставете во блендер да се соедини. […]

Препораки

Многу е важно: Знаете ли зошто жолчката на јајцето некогаш има крвава точка?

Многу луѓе се во заблуда дека крвавата дамка на жолчката од јајцата покажува дека јајцето е всушност оплодено, но тоа не е така. Понекогаш таа дамка се појавува на јајцето зошто дошло до пукање на капиларите на јајцето, а сето тоа зависи од староста на самата кокошка, видот на храна […]

Tips & Tricks, Видео

Неверојатен трик: Најбрзо излупете јајце, одделете ја жолчката…

Десет  неверојатно трикови со јајце. Еве како да откриете дали јајцето е тазе или старо, како најлесно да го излупите и исечете.Ќе ви заштедат многу време.   Повеќе на Готви.Мк: Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите БЕСПЛАТНО: Домашни средства за […]

Tips & Tricks

ВИДЕО кое воодушевува: Ги свари јајцата, а белката и жолчката си ги заменија местата

Сите знаеме да свариме јајца и да ги додадеме во ордевер кога дочекуваме гости, но ние ви нудиме супер трик како вашите блиски кои ќе ви дојдат на гости да останат воодушевениОва триминутно видео ќе ви покаже како да направите уметност во кујната која ретко се гледа и да ги […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

Нема да ви се верува – еве како најлесно да ја одвоите жолчката од белката (ВИДЕО)

Ова го може и мало дете. Колку било едноставно, а ние без потреба сме се нервирале и валкале низ кујна. Ви треба само мало пластично шише. Погледнете го едноставниот трик во ова 30секундно видео: Погледни повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука Поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Појадок за […]