Tag: жолти

Повеќе

Жолти Велигденски јајца – Што значи оваа боја во Велигденската кошница

Велигденските јајца се симболот на големиот празник Велигден, а боите имаат различно значење. Иако сите знаеме дека црвената која значи нов живот и плодност е главна боја, и другите бои имаат важно значење. Така, жолтата боја во кошницата за Велигден значи светлина. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Препораки

Намирници со кои забите жолтеат – внимавајте со нив

Постојат намирници кои ни ги прават забите жолти и поради нив тие го губат сјајот. Тука се шеќерите кои треба што помалку да се јадат. Тука е и алкохолот кој ја суши устата и е база за многу инфекции. Тука е и кафето и кофеинот, како и цитрусните овошја. Газираното […]

Tips & Tricks

Која е разликата меѓу жолтите и белите јајца? – кои се поздрави?

Сите знаеме дека постојат жолти и бели јајца, а еве која е главната разлика меѓу нив. Еве кои се поздрави, кои треба да ги јадете почесто и кои се поделотворни. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: […]