Tag: жени

Препораки

Го забавуваат стареењето и топат килограми – Јадете ги често

Урмите се многу здрави и корисни, имаат лековити својства, и благотворно дејство и врз емоционалното здравје на луѓето. Имаат многу аминокиселини кои делуваат позитивно на здравјето, а најважен меѓу нив е триптофанот кој делива на емоциите, особено кај жените, и го успорува стареењето. Урмите имаат и многу витамини, минерали, магнезиум, […]

Препораки

Секоја жена треба да земе лажица дневно – Лекува и регулира хормони

Боровиот полен е еден од најголемите дарови на природата кој го чува и штити целокупното здравје. Има широк спектар на здравствени придобивки од него, а може да се консумира неограничено. Се бере на пролет, а може да се најде и во продавници за здрава храна. Содржи осум аминокиселини и протеини, има […]

Tips & Tricks, Повеќе

Против стрии и за затегање на кожа – Важно за трудници и оние кои слабеат

Доколку нагло качувате или спуштате килограми многу е веројатно да се соочите со стрии и вишок на кожа. Читатели ни испраќаат совет како да ги спречите овие појави. Потребно ви е кокосово масло кое во мала количина ќе го намачкате еднаш дневно на определените места после туширање. За оние кои […]

Препораки

Овој чај ќе ги реши најголемите маки на жените

Мало виолетово и здраво растение кое прави чуда за телото. Ако сакате чаеви, тогаш ви предлагаме да одберете од лаванда, а еве и зошто. Одлично делува против воспаленија на дишните патишта, при кашлица и иритација на грлото. Помага и за девојките и жени кои имаат нередовен циклус така што го […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Најопасната намирница за бремените жени која редовно ја јадат!

Жените во бременоста добиваат список со производи  кои не смеат да ги јадат, а ова е една од најопасните..Една од намирниците која бремените жени никако не би смееле да ги јадат се меките сирења.Порано се тврдело дека сирењата треба да се избегнуваат во последните месеци од бременоста, но најновото истражување […]

Препораки

Вашето тело СЕ ТРУЕ поради една намирница – секојдневно ја внесуваме, внимавајте

Секојдневно пиеме кафе со шеќер, каснуваме благо, но не сфаќаме колкава штета му правиме на телото.Максималната количина на шеќер е 150 калории или 37,5 грама или 9 лажички за мажи, однсно 100 калории, 25 грама или 6 лажички дневно за жени. Ова го препорачува Американ Харт Асосиејшн, бидејќи поголемото ниво […]

Забава

Од овој сок жените „полудуваат” за секс – Најмоќниот афродизијак

Од овој сок жените буквално „полудуваат за секс“ и според тоа, рецептот кој е пренесуван од колено на колено, може да се прогласи за најмоќниот афродизијак.Се пие во азиските земји, во Индија, а традицијата на негово консумирање е задржана до ден денес. Тајната е во сувото грозје, чии бобици содржат […]

Tips & Tricks

Решен е проблемот на секоја жена: Направете домашна смеса за депилација

Влакната се најголемиот проблем кај секоја жена. Нивното отстранување е болно, а за таа намена се даваат и големи суми на пари. Ние ви нудиме домашна смеса за депилација која има навистина голем ефект. Поврзани вести на Готви.мк Изобилство на витамини во чаша – грижете се за здравјето Дињата како […]

Препораки

Среќа и убавина: Ова овошје е идеално за жените

Авокадото е овошје кое прави да се чувствуваме посреќни и кое е многу здраво, а особено е погодно за жените.Авокадото е богато со витамини, па токму затоа се препорачува во исхраната, а се користи и во многу козметички производи. Има антибактериско дејство и малку калории и масти. Кај него витаминот […]