Tag: жени

Препораки

Ви требаат само две на ден – Бананите им помагаат на жените

Бананата е овошје со супер вкус кое често се јаде кај нас. Бананата е најголемиот пријател на жените додека имаат ПМС, помага да се регулира работата на дигестивниот тракт, да се намали холестеролот и да се регулира крвниот притисок.Јадете две банани дневно и кожата ќе биде поубава, косата здрава, сјајна […]

Препораки

Најважни витамини за жените

На жените им требаат многу витамини и минерали, а ова се најважните. Ви треба многу фолна киселина која помага да се направат нови ќелии на срцето.Ја има во лиснат зеленчук, риба, авокадо и соја. Ви треба и калциум кој ги гради коските и мускулите, а го има во млеко, сушено […]

Препораки

Чај кој треба да го пие секоја жена

Чаевите се здрави, корисни, ароматични и вкусни и помагаат за многу состојби. Чајот од јасмин е препорачлив за секоја жена. Помага за борба против стрес, депресија и анксиозност, регулира тежина, помага за главоболка, намалува ризик од кардиоваскуларни болести. Повеќе рецепти на Gotvi.mk:ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси […]

Препораки

За чистење на телото – Чај кој најмногу им помага на жените

Кардамом е билка со исклучително јак мирис кој доаѓа од маслата. Се смета дека здравствените предности на кардамомот доаѓаат токму од овие масла. Чајот од кардамом се користи за дигестивна помош, за лекување на проблеми со цревата и гастрит. Сепак, би требало да се посоветувате со лекар пред што и […]

Препораки

Најважни витамини за жените – Јадете ги овие намирници

На жените им требаат многу витамини и минерали, а ова се најважните. Ви треба многу фолна киселина која помага да се направат нови ќелии на срцето. Ја има во лиснат зеленчук, риба, авокадо и соја. Ви треба и калциум кој ги гради коските и мускулите, а го има во млеко, […]

Препораки

Една шолја помага на жените – Пијте го овој чај секојдневно

Чајот од жалфија е многу корисен и се препорачува да се пие секојдневно, особено да се користи од страна на жените. Се користи како антибиотик, а помага многу кај жени за менстурални болки и симптоми на ПМС. Помага за подобро варење на храната, се користи и за воспаленија на устата, […]

Повеќе

Таа е природен афродизијак за жените – Намирница која го зголемува либидото

Не е никаква тајна дека има намирници кои делуваат како природен афродизијак, а една од нив е и брокулата.Освен што е вкусна и здрава, таа помага и за либидото кај жените. Има многу витамин Ц и допринесува за целокупното здравје, а помага и за зголемување на либидото кај дамите.   […]

Препораки

Изобилува со витамин Ц и фолна киселина – Овошје идеално за жените

Малината е идеално овошје за жените и помага на многу начини. Богата е со витамини, особено витамин Ц и антиоксиданси. Има и влакна и фолна киселина, витамин К и Е5, манган и магнезиум, калиум и омега три киселини кои многу помагаат на жените, особено фолната киселина.Штити од воспаленија, ги јакне […]

Препораки

Евтина намирница која помага за ПМС кај жените – Со циметот болката се намалува

Жените знаат колку е мачно кога се во ПМС, но постои намирница од кујната која им помага во оваа состојба. Тоа е циметот, ароматичниот зачин со супер вкус и лековити својства. Циметот помага ако се внесе секојдневно во исхраната. Борбата со ПМС ќе биде лесна. Болките нема да исчезнат, но […]

Препораки

За големиот проблем од кој се срамат жените – го решава брзо и лесно

Ова е лек кој секоја жена треба да го има, а помага да се ослободите од сите непријатни мириси, од инфекции на половиот орган и од секакви проблеми и потешкотии. Ви требаат кило мед, 15 лимони, 400 гр. чуваркуќа, 15 чешни лук.како и 400 грама ореви. Се меша се во […]