Tag: жар

Деликатеси, Посно и веге

Деликатес за постот со масло: Печурки на жар

За време на велигденскиот пост може да направите деликатес за сите сетила. Ви требаат печурки и кромид. Послужете топло и имајте добар апетит! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Печурки со еден додаток кој ги прави совршени Неодолива комбинација – месо и печурки Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или […]

Повеќе

Жан Мишел Жар со спектакл во Скопје – Шеф Марк ни пренесува дел од атмосферата (ВИДЕО)

Спектакуларно отворање на 18то издание на „Таксират“ од страна на пионерот на електронската музика, Жан Мишел Жар. Ова е прв негов настап пред македонската публика, а посетителите имаа можност да се потсетат и на старите негови хитови како „Оксижен“ и Еквинокс“. Марк Де Јонг ни пренесува неколкуминутно видео со дел […]

Tips & Tricks, Главни јадења, Ресторани

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар

Во сад се приготвува маринада од сол или вегета, сок од лимон (по избор), исецкан лук, магдонос, маслиновото масло и по желба сенф и буковец. Со ова се премачкуваат парчињата месо приготвени за печење. Доколку печете кремендли, бут или стек исчукајте го добро месото, па потоа маринирајте. Парчињата месо оставете […]

Tips & Tricks, Главни јадења, Посно и веге, Ресторани

Како да зготвите вкусна ципура на жар

Јадењето риба се смета за многу здраво, особено поради фактот што рибата е богата со омега 3 масни киселини кои се антиоксидант. Еве препорака како да приготвите ципура на жар. Сервирајте ја рибата со парчиња лимон, како и варен компир, ориз, морков, целер, брокула, блитва или со некоја салата со […]