Tag: есен

Tips & Tricks

Испечете костени во рерна – Лесно и брзо а вкусот незаменлив

Сите сакаме печени костени кои имаат совршена арома и вкус. Може да ги испечете и во рерна и да си ја олесните работата. Земете костени и со нож засечете ги за лушпата убаво д аим се отвори и кога ќе се печат топлината да навлезе убаво во нив. Ставете ги […]

Препораки

Кралицата на есента: Вака ќе изберете најсочна тиква

Тиквата е вкусна намирница која помага за многу состојби. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Има трик како да изберете правилна. Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. Исечените парчиња […]

Препораки

Изборете се со грипот и вирусите: Намирници кои мора да ги јадете на ладното време

Овие намирници треба да ги јадете во есен и зима, на ладното време. Прва е тиквата која е многу здрава и корисна, хранлива и богата витамини. Јадете и мандарини, црвени пиперки и лук и кромид. Јадете и костени кои се здрави и помагаат за циркулација и анемија. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава […]

Повеќе

Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

За есенското паѓање на косата постојат начини со кои може да се успори или запре, а освен животот без стрес, рекреацијата, здравиот живот и спорт, важна е и исхраната. Јасно е дека и косата се храни. Додајте и го потребното, витамини, протеини и минерали. Јадете риба, млеко, млечни производи и […]

Препораки

Симбол на есента и лек за безброј болести – ова е тајната на костените

Костените се симбол на есента, многу се вкусни и лековите. Како и другите плодови имаат масти, но не многу, а богати се со витамин Ц, Б1, Б2, Б6 и фолна киселина. Имаат повеќе скроб од компирот, а имаат и манган, калиум, цинк и калциум. Костенот се јаде и варен и […]

Препораки

Божица на есента и ризница на здравје – за што помага тиквата

Тиквата е божица на есента, многу е вкусна, се комбинира со различни видови храна, а помага и за многу болести. Полна е со витамин А, Е и К, бета каротен и антиоксиданси. Тиквата ја чува кожата здрава и свежа, помага за борба со инфекции во телото, како и за кандида. […]

Десерти

Вкусни топчиња од смокви – есенски десерт за сите сетила

Направете вкусни топчиња од смокви. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Tips & Tricks

Симбол на есента, здрави и вкусни: Вака правилно се варат костени

Ако сакате да уживате во симболот на есента, костените, ви нудиме трикови како совршено да бидат сварени. Ако се одлучите за варење, ставете ги плодовите во ладна вода, малку сол во неа. Ситните костени се варат половина час, додека крупните околу еден час.   На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Симболот на есента: Вака правилно се печат костени

Костените се здрави и вкусни, а постојат трикови со кои ќе бидат совршени за јадење. Ако сакате да ги печете на шпорет, важно е пред ставањето на плоча да им направите засеци за да примат костените топлина и внатре. Потоа се покриваат и повремено се протресуваат. Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Десерти

Топло, ароматично и вкусно: Печени јаболки со ореви и карамел прелив

Топли и сочни јаболки со карамел прелив и суво овошје за совршени есенски ноќи. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече Неговото височество: Топло – ладен колач ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече Брз колач со јаболка Трилече […]