Tag: дрво

Tips & Tricks

Природно средство за одржување дрвени елементи

Рецепт за одржување на дрвени елементи, без хемија и токсични материи! Дрвените површини прво пребришете ги со влажен сунѓер како би ги детектирале масните наслаги. Подгответе литар топла вода во која ќе ставите чаша оцет или кесичка сода бикарбона. Друг предлог се маслата на база на билки. Додајте неколку капки […]

Видео, Препораки

Го нарекуваат магично дрво на животот – црвените топчиња лечат се

Дренот е магично дрво кое помага со своите плодови за многу проблеми. Меѓу нив се вбројуваат проблеми со стомакот, дијареа, болести на грлото, анемија, хемороиди, проблеми со бубрезите…Погледнете зошто дренот треба често да го имате во домот: Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Tips & Tricks

Измешајте ги овие две состојки и вашиот мебел секогаш ќе изгледа како нов

Вашиот мебел ќе заблеска со состојки кои веројатно веќе ги имате во куќата – маслиново масло и сок од лимон. Измешајте 2 лажици маслиново масло и 2 лажици сок од лимон, добро измешајте или протресете во шишенце. Оваа комбинација ќе го исчисти дрвото, а воедно и ќе го нахрани. Маслиновото […]

Главни јадења, Посно и веге, Салати

Октопод салата – рецепт со кој морското добива нова вкусна димензија

За сите љубители на морската храна, а особено октоподот, прочитајте и направете го овој рецепт кој ни го испраќа Тина Алексовска. Украси со што ти душа сака и навали – низ шега ни пишува Тина 🙂 На здравје! Повеќе салати на Gotvi.mk: Врап со туна кој се прави за 5 минути […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Како да засадите ананас дома – многу едноставно

Јадењето ананас има бројни придобивки за нашиот организам. Ова тропско овошје се повеќе станува дел и од нашата кујна, а се користи и во подготовка на солени, како и благи јадења. Едноставно и лесно – како да засадите ананас во домшни услови и како да го одгледувате погледнете во ова […]