Tag: Дојран

Повеќе

Со што се хранат црвените аквариумски пирани?

Додека траат испитувањата за новиот тип на риба изваден од Дојранското езеро за кој се претпоставува дека станува збор за аквариумска пирана, ние ви пренесуваме со што се хранат овие црвени пирани. Црвените пирани (Pygocentrus nattereri) потекнуваат и во најголем број ги има во Јужна Америка, во дел од реката Амазон. […]

Повеќе

Црвена пирана може да се купи за 650 денари – eBay не врши испорака до Дојран или било каде во Македонија

Денеска, Министерството за земјоделие излезе со став дека пираните најдени во Дојранското езеро не се опасни по човекот. Тие истакнаа дека станува збор за аквариумски пирани, најверојатно од видот на црвена пирана. Додека сите се прашуваат од каде се најде оваа аквариумска риба во Дојранското езеро, тимот на Gotvi.mk малку […]

Повеќе

ВИДЕО: Како изгледаат аквариумските пирани пронајдени во Дојранското езеро

Министерството за земјоделие денеска излезе со став дека рибите кои се пронајдени во Дојданското езеро не се опасни за човекот. Тие соопштија дека рибите ќе ги дадат на испитување, но дека најверојатно се работи за сроден вид на аквариумски пирани – црвена пирана или црвен паку. Погледнете ги овие две […]

Повеќе

ВИДЕО: Еве ги најголемите пирани во светот

Во светот постојат околу 20 до 30 видови на пирани, вклучително и аквариумската пирана. Додека се води полемика дали има пирани во Дојранското езеро, во видеово погледнете ја најголемата пирана во светот уловена во реката Амазон: Инаку, овој вид на пирана може да достигне максимална должина од 50 cm, а […]

Повеќе

ВИДЕО: 10 видови на (аквариумски) пирани

Во светот постојат околу 20 до 30 видови на пирани, вклучително и аквариумската пирана. Додека се води полемика дали има пирани во Дојранското езеро, во видеово погледнете ги 10те најпопуларни видови на оваа опасна риба: ВИДЕО: Има или нема пирани – Дали ќе има нов производ на Дојранското мени? Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Има или нема пирани – Дали ќе има нов производ на Дојранското мени?

Веќе неколку дена се води полемика дали има пирани во Дојранското езеро. Градоначалникот на Дојран категорично демантира, а од надлежниот Хидробиолошки завод велат дека станува збор за аквариумски пирани кои не биле опасни ниту по езерото, а ни по здравјето на човекот. Хајка или не, останува деновиве да се разјасни. […]

Повеќе

Читатели пишуваат: Покрај езеро во Дојран цените се други

На текстот кој вчера го објавивме со наслов „Дојран се подготвува за Д фестивал – Еве ги моменталните цени“, ни пишаа читатели на Готви.мк кои велат дека цените покрај плажа се разликуваат од оние кои ги објавивме. Еве кои цени ни ги испратија: Еспресо 50 денари Пица капричиоза 280 денари […]

Повеќе, Препораки, Ресторани

Дојран се подготвува за Д фестивал – Еве ги моменталните цени

Викендов, 15-17.07.2016 година во Дојран ќе се одржи тридневниот Д фестивал. Читателка на Готви.мк ни испраќа дел од моменталните цени на храната и пијалоците во Дојран: Еспресо 30 денари Турско кафе 30 денари Макијато 50 денари Капучино 50 денари Нес кафе 60 денари Вода 30 денари Негазирани сокови 50 денари Газирани […]

Tips & Tricks, Главни јадења, Деликатеси

Која е тајната за совршени лазањи?

Јулија ни испраќа неодолив рецепт за пица лазањи кои за семејниот руќек ги приготвила во Дојран. Таа вели дека тајната се состои во свежите кори и во пелат доматите кои ги користи наместо доматен сос или кечап. Прочитајте го целиот рецепт: Оваа е отприлика количината која е потребна за да направите […]