Tag: донации

Повеќе

Гази Баба се грижи – Приклучете се на месецот на хуманост

Гази Баба ја започнува досега најголемата хуманитарна акција насловена „Месец на хуманост – Гази Баба се грижи“, информираат од Општината. Оваа акција опфаќа донирање на храна, облека и мебел за лицата од ранливите категории. Исто така, ќе бидат опфатени и еко акции за чистење на неколку клучни локации во општината, […]

Повеќе

ХУМАНОСТ: Досега собрани 740 илјади евра за настраданите во поплавите – Црвен Крст ќе ги распределува линеарно

До вчера Црвениот крст на РМ во поплавените подрачја дистрибуирал 30.049 пакети со храна, 21.000 дневни оброци, 9.700 топли оброци, 2.792 конзервирана храна, 28.791 литри млеко, 15.422 литри јогурт, 6.204 пакети со хигиена, 1.098 бебешки пакети, 295 тони вода, 746 пакети пелени, 568 душеци, 4.400 ќебиња, 600 килограми облека, 734 […]

Повеќе

ФОТО: Елена Велевска помага на настраданите во поплавите

Фолк пејачката Елена Велевска е деновиве многу активна и на секој начин се обидува да им помогне на семејствата на настраданите во поплавите предизвикани од невремето што го зафати Скопје минатиот викенд. Таа донираше храна, а заедно свои колеги од естрадата организираше и хуманитарен концерт на кој беа собрани над […]

Повеќе

НЕВРЕМЕ: Донации за семејствата на загинатите и настраданите во поплавите – Еве како да помогнете

По синоќешните поплави кои го зафатија Скопје, како и други делови од Македонија, граѓаните, компаниите и институциите се организираат со цел да им помогнат на семејствата на загинатите и настраданите во поплавите. Парична помош на вонредна седница беше усвоена и ќе доделува Владата на Република Македонија, Градот Скопје, како и општината […]

Повеќе

Еве како да донирате за настраданите во поплавите

Денеска беше отворен телефонски број за донации на Црвениот Крст наменет за настраданите во поплавите кои вчера го зафатија Скопје и делови на Македонија. Со секое јавување на телефонскиот број 143 400 од сите телефонски оператори донирате по 100 денари. Да бидеме хумани! Во моментов се собира помош и во […]

Повеќе

Пекабеско донираше пакети со храна за социјално загрозени семејства

Во соработка со Црвен Крст на Град Скопје, Пекабеско подели 30 пакети со храна наменети за социјално загрозени семејства Поттикнати од хуманите луѓе и организации, како и со искрена желба за поддршка, Пекабеско повторно донираше пакети со храна наменети за социјално загрозените семејства. Во текот на оваа недела беа донирани […]