Tag: дом

Tips & Tricks

Секогаш ставајте го ова во тавата со риба – Ќе биде повкусна а домот нема да мириса

Ако печете риба дома има мал трик како да биде повкусна, а воедно и да не мириса домот. Исечете парче јаболко во тавата каде печете риба.Ќе го впие мирисот и така помалку ќе го замирисате домот.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска […]

Tips & Tricks

Домот и алиштата нема да ви смрдат на цигари со мал трик

Ова е трик кој супер ќе ви послужи домот да не ви мириса на чад од цигари, дури и ако пушите внатре. Ако домот ви мириса на цигари, освен што секако мора да проветрите, земете сад и наполнете го со вода, па ставете главица кромид. Оставете го преку ноќ садот […]

Препораки

Домот нема да ви мириса на цигари – Мирисот го снемува дури и да пушите со години

Сите кои се пушачи или имаат пушачи во домот, знаат колку непријатно мириса. Има лесен трик како домот да не ви мириса на овој штетен порок. Земете неколку чинии и ставете вински оцет и ставете го во просторијата каде пушите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен […]

Tips & Tricks

Домот нема да мириса на пржено – Вака ќе ги снема и најтешките мириси

Ако сте правеле ручек, сте пржеле месо, риба, или непто друго со силен мирис, а потоа никако не може да излувтирате, се што ви треба е оцет. Само ставете оцет во една чаша и оставете да отстои преку ноќ. Потоа, сите мириси ќе исчезнат. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Разладете го домот дури и ако немате клима – Ви треба само вода

Победете ја топлината со евтин трик ако немате клима дома. Пред вентилаторот ставете шише ледена вода или коцки мраз во сад.Нека дува кон нив и така ќе се чувствува леден воздух.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Tips & Tricks

Газираните сокови се штетни за пиење, но корисни за во домот – вака решете си многу маки

Сите ги знаеме негативните страни на газираните сокови, полни се со шеќери, не се здрави, создаваат надуеност и болки, но имаат и корисна намена. Киселината која ја имаат служи за чистење, па така ако со газиран сок исчистите тоалет, тој ќе блеска. Може да исчистите штрафови, Вц школка, куќни апарати. […]

Tips & Tricks

Сомелете лушпи од јајца и ставете ги во одводот – ќе решите голем проблем

Наместо да ги фрлате лушпите од јајца, искористете ги да си помогнете во кујната. Ако измелите неколку и ги пуштите во одвод, потоа пуштите млаз вода, ќе се тргнат сите нечистотии. Пробајте делува. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб […]

Tips & Tricks

За 20 денари ги решава сите проблеми – за чист дом без инсекти и бактерии

Сите сакаме дом кој ќе мириса убаво, свежо и ќе биде чист, а секако и ќе блеска. Има едно решение за сите овие желби, а тоа е белиот оцет кој е евтина и моќна намирница. Имено, оцетот е замена за многу производи за чистење, служи и за дезинфекција. Белиот оцет […]

Tips & Tricks

Ставете го ова на крпа и поминете по кожниот мебел – нема да има гребнатинка

Ако имате кожен мебел и видовте некаква гребнатина, тогаш има лесен начин со намирница од кујната да го решите проблемот. На памучна крпа ставете маслиново масло и почнете нежно со кружни движења да триете. Сите гребнатини ќе исчезнат, а мебелот ќе биде сјаен. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете природен освежувач за […]

Tips & Tricks

Вака домот и алиштата нема да ви смрдат на цигари – има евтин трик

Сите кои се пушачи или имаат пушачи во домот, знаат колку непријатно мириса и дека колку и да имаме освежувач или да проветруваме, мирисот се чувствува. Има лесен трик како домот да не ви мириса на овој штетен порок. Земете неколку чинии и ставете вински оцет и ставете го во […]