Tag: дома

Повеќе

За деликатеси со тесто: Направете квасец сами дома

Направете сами квасец дома, за тесто. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Чаша на ден […]

Препораки

Домашно средство за дезинфекција од две состојки – Плус домот прекрасно ќе мириса

Направете сами освежувач за воздух кој прочистува и прави дезинфекција. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Tips & Tricks

Правила за чување на зачините дома – Кои садови се најкорисни?

Постои правилен начин на кој се чуваат зачините дома. Се чуваат во садови од стакло или керамика, а не треба да се на светлина, бараат суво место и темно.Лукот, ѓумбирот и целерот се чуваат во ладилник. Не се чуваат зачини близу извор на топлина.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз […]

Tips & Tricks

Без да фрлате пари: Ви треба само портокал за домот да мириса опојно

Кората од портокал е навистина корисна и не треба да се фрла. Ставете ја на радијаторите или во печка ако имате и така ќе се почувствува миризбата и домот ќе мириса опојно. Навистина ќе мириса прекрасно. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин […]

Повеќе

Не давајте пари за депилација: Летово направете смеса дома со која влакната поспоро растат

Сите девојки и жени мака мачат со депилацијата особено пред одмори. Самиот процес е болен, долго се чека да пораснат влакненцата, а секако депилациите се скапи сами по себе. За да не давате и годинава пари, се што ви треба е домашна смеса за депилација на раце и нозе. Ставете […]

Повеќе

Нема да видите комарци дома или во дворот – Едно овошје ги „брка”

Ако комарците ви прават пекол од летото, има начин да се спасите од нив. Се работи за лимонот, вкусното и здраво овошје кое ги брка комарците од себе. Пресечете го и ставетего во сад дома и комарците ќе бегаат од мирисот. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома […]

Tips & Tricks

Домот нема да ви мириса на миленичето – Помага најевтината намирница од кујна

Ако дома имате милениче, маче или куче, знаете колку понекогаш може да мириса домот, колку и да се тие чисти. Дури и кога грижливо и редовно се бањати, сепак знаат да замирисаат и да остават дамки. Секогаш бањајте ги редовно и по шетањето мијте им ги шепите. Ако имате мирис […]

Tips & Tricks

Овој трик го „убива” мирисот на зелка при готвењето – вака домот нема да мириса

Кога вариме зелка, се шири силен мирис во домот. За да го избегнете тоа има еден трик. Ставете капак при готвењето, а над него чиста крпа потопена во оцет. Таа ќе го впие мирисот и помалку ќе мириса дома. Повеќе на Готви.мк: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од […]

Препораки

Не давајте пари: Домашен витамин Ц во прав – имајте го на дофат и нема да се разболите

Наместо да давате пари во аптеки, направете си дома моќен витамин Ц. Исушете кора од некое овошје како портокал, лимон или мандарина… Нека се суши неколку дена кората, околу 3-4 дена, а потоа ставете ја во блендер. Вака добиениот прав ставајте го во јадење или пијалоци и бидете здрави како […]

Uncategorized

Изветреаното пиво не го фрлајте – ќе ви реши голем проблем дома

Ако имате кожни фотелји или кревети и столици дома, има евтин и лесен начин да блескаат без да купувате скапи средства за бришење и сјај. Се што ви треба е пиво, и тоа по можност отстојано во ладилник. Наместо да го фрлите, ставете го на крпа и пребришете ги, а […]