Tag: домаќинка

Повеќе

Блогер пресмета колку треба да бидат платени домаќинките – 11.400 евра за готвење, камо да беше така

Американски блогер направи едно интересно истражување и пресмета колку пари би требало да и се даваат на секоја жена како домаќинка.– Кога би можела мојата жена да зема пари за тоа што се грижи за домот, би земала богатство, вели американскиот блогер Стивен Нелсен. Вели се чини 33.500 евра: 4.700 […]

Забава

ФОТО: Марјана Станојковска покажа како готви – еве каква домаќинка е

Марјана Станојковска, убавата лото-девојка, се пофали како готви. Таа објави фотографија од торта која самата ја направила. Па, изгледа освен што е убава, Марјана е и добра домаќинка. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт […]

Pastes

Ова е омиленото јадење на Одри Хепберн – прав деликатес

Сите лудувале за фамозната Одри Хепберн која била актерка, танчерка и голем филантроп. Меѓутоа, малкумина би го поврзале зборот готвач со неа, но тоа е огромна грешка бидејчи таа одлично готвела.Нејзиниот син ја опишал како некој зависен од добра храна, пренесува германскиот портал Делиш. Таа најмногу сакала тестенини, а ова […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Сунѓерот не е само за во кујна – искористете го паметно

Сунѓерот за миење садови не е само за во кујна. Еве како паметно и корисно може да си го искористите. Повеќе на Готви.мк: Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Српската пејачка матеше јајца без градник – радост за мажите

Српската пејачка Александра Пријовиќ, која и е снаа на Лепа Брена, беше гостинка во Ами Џи шоуто каде матеше јајца. Секогаш Огнен дава задачи на гостите, а овој пат на радост на мажите е добро тоа што Александра беше без градник.   Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Марјана во жешко издание […]

Tips & Tricks

Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но иако домаќинките приготвуваат со години, веројатно секоја од нив има направено некоја од овие грешки.ЗАМРЗНУВАЊЕ Компирот треба да се јаде свеж, веднаш по лупењето и печењето или пржењето. Скробот на ниска температура се претвара во шеќер и станува мошне штетен. Дрвени кутии […]

Забава

ФОТО: Вака Северина лупи пиперки за ајвар

Северина како тазе домаќинка серизно си ја сфати работата па лупеше пиперки за ајвар со својот свекор. Повеќе вести на Готви.мк: Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви […]

Tips & Tricks

СЕКОЈА ДОМАЌИНКА МОРА ДА ЗНАЕ: Правила за совршена зимница

Летото полека заминува, и доаѓа периодот исполнет со многу работа за домаќинките, кога се прави ајвар, зимница и туршија. Ако сакате вашата зимница да биде совршена, применете ги овие трикови:1.Користете зрел, здрав и квалитетен зеленчук 2.Садовите во кои ги ставате продуктите и зимницата мора да се темелно измиени 3.Теглите треба […]

Tips & Tricks, Десерти

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Има смешно име, но и одличен вкус. Мрзлива домаќинка е торта од која сите ќе бараат репете. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече […]