Tag: домашн

Tips & Tricks

Најважно правило за домашен мајонез – Оваа „цака” го прави кремав и вкусен

Сите љубители на мајонез обожаваат домашен мајонез, а има едно важно правило при подготовката. Секогаш јајцата и маслото треба да се со иста температура.Некое време нека отстојат заедно на собна температура пред подготовка, и така ќе биде покремав мајонезот и текстурата поубава. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид […]