Tag: домашни

Tips & Tricks

Вака ќе препознаете дали јагодите се домашни

Сезоната на јагоди е пред прагот, а многу е важно да одбереме убави и сочни со кои ќе уживаме во пролетта. Најчесто се увозни, а разликата меѓу нив и домашните е голема. Најлесен начин да се препознае дека јагодата е домашна е преку вкусот и мирисот. Увезените јагоди немаат мирис […]

Pastes, Главни јадења

Направете сами кори за лазања – Ви требаат само две состојки

Направете си сами дома кори за лазања. Ви требаат само 4 јајца, 400 грама брашно и сол. Се ставаат едно по едно јајцата во брашното и се става прстофат сол. Се меси тестото да биде меко, се меси околу 15 минути. Се остава со крпа да нарасне 30 минути. Се […]

Повеќе

Домашни кнедли од гриз – Ја прават секоја супа три пати повкусна

Направете брзи домашни кнедли.   Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? […]

Десерти

Веќе нема да купите: Брзи и вкусни домашни пишкоти

Направете вкусни домашни пишкоти. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус […]

Tips & Tricks

Ова е најважно кога правиме ќофте и плескавици дома – Не грешете вака

Кога правиме домашни ќофтиња и плесквици, многу е важна формата. Имено, ако оставите вдлабнатина од палецот во нив, ќе бидат спласнати, а не како топче.Внимавајте на ова.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и […]

Предјадења

Ќе јадете цел ден: Брзи домашни кифлички за 30 минути од кои ќе мириса маалото

Направете вкусни домашни кифлички од кои ќе јадете цел ден без престан. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења

Веќе нема да купите коцки супа: Направете ги дома, излегуваат многу од евтина смеса

Веќе не мора да купувате коцки за супа или готова супа, направете ги дома самите.   Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Предјадења

Домашни солени крофни

Вкусни домашни солени крофни за добар старт на денот или мезе. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате […]

Предјадења

Домашни мини погачи – нараснуваат огромни, излегуваат многу од една смеса

Направете брзи и вкусни погачи за утрото или крајот на денот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее      

Предјадења

Појадок, мезе или вечера: Највкусните домашни брускети, одат со секој сос

Направете вкусен појадок или вечера, како и супер мезе за гости дома. Ова е рецептот за домашни и вкусни брускети: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми