Tag: домашна

Повеќе

Направете си сами презла дома – Плус совет како се чува

Направете си презла сами дома од бајат леб. Ви треба векна бајат леб и блендер.Исечете го ситно лебот, ситните делови ставете ги во блендер и миксирајте минута до две, до саканата текстура. Се чуваат во тегла со капак.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Препораки

Домашна смеса за испукани и суви раце – Делува веднаш

Зимата е период кога рацете ни пукаат и ни се сушат од ладното време, а ние ви нудиме решение за маката. Направете си сами маска за раце од палента. Измешајте 230 милилитри топла вода со 70 грама палента и 150 милилитри глицерин. Ставете ја смесата на раце кога ќе се […]

Видео, Десерти

Видео рецепт: Домашна Нутела од само три состојки

Направете си дома Нутела, совршениот десерт омилен на сите генерации. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит […]

Tips & Tricks

Сувата кожа од петите сама ќе падне – Направете домашна маска

Ако имате мака со суви и испукани пети, решението е во три состојки. Земете неколку таблети аспирин, изронети во прав, ставете малку лимонтус и вода. Се тријат стапалата, се ставаат во кесе и се ставаат чорапи. Пред да го направите пилингот, 20 минути држете ги нозете во топла вода. По […]

Салати

Повкусна од Руска: Салата со домашен мајонез за секоја пригода

Направете Шведска салата, повкусна од руска. Се прави со вкусен домашен мајонез. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно […]

Десерти

Домашни бајадери готови за 20 минути – повкусни од тие во продавница

Направете брзи домашни бајадера колачиња готови за 20 минути.    Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано […]

Десерти

Домашни шампита коцки од неколку состојки

Направете вкусен шампита колач во вашиот дом.   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Повеќе

Маска за лице како ботокс – лицето испеглано, нема да видите бора

Економична и со голем ефект, маска за затегнато лице која прави чуда. Ви треба 1 лажица густин, 5 лажици сок од морков, 1 лажица кисела павлака. Се раствара во пола чаша вода густинот, па се става потоа во вода која врие 400 милилитри, а кога ќе се олади се ставаат […]

Tips & Tricks

Домашна крема за болки во коски, лакти, рамена, зглобови – подобро од секој купен препарат

Направете си домашна маст која го решава проблемот со болни колена, зглобови, лакти и рамена. Навистина е брзо и ефикасно. Ви требаат малку мед, лут сенф, сол и сода, од се по една лажица. Се меша се трие болното место, а се чува кремот во ладилник во кутија. Нека делува […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките од кафе, цигари и храна на забите – Направете сами паста за заби

Постојат многу квалитетни пасти за заби, но она што е природно и направено дома, ретко што може да го замени. Направете паста во вашата кујна која ќе делува против дамките од кофеин, чај, цигари и храна на забите. Се ставаат состојките во сад, се мешаат и соединуваат. Мијте ги забите […]