Tag: домашен

Повеќе

Еве како да направите зачин за вкусни јадења

Подгответе домашна мешавина од зачини и збогатете ги своите јадења… Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Со грозје против брчки Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци На традиционален британски појадок со Џон Њуман Кои се омилените јадења […]

Предјадења

Цел дом ќе мириса: Мек домашен леб

Направете домашен и вкусен, мек леб. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Повеќе

Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Многу е важно при Корона пандемијата да одржуваме хигиена, да миеме раце и да ги дезинфицираме, кога излегуваме да носиме маска и ракавици.Можете сами да си направите средство за дезинфекција на рацете, ако нема во аптеките. Ви требаат:   Се ставаат сите состојки заедно во шише, убаво се протресува, а […]

Препораки

Домашен лек за главоболка – Посилен од апче а готов за минута

Направете си сами домашен и моќен лек за главоболка, наместо да користите апчиња. Испијте чаша вода со две лажички мед и две лажички јаболков оцет. Болката верувајте ќе ја снема. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Препораки

Домашен лек за хеликобактер – Ви требаат три компири

Хеликобактер е опасна бактерија која за жал тешко се чисти дури и со лекови, но за среќа постои природно решение за намалување на опасната бактерија која живее во слузокожата на желудникот. Земете три компири и направете моќен сок. Исцедете го сокот од компирите, ако имате соковник се ќе оди лесно, […]

Главни јадења

Домашен лесен мајонез: Совршен додаток на трпезата

Направете лесен мајонез. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:Смути за старт на денотЗа диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од […]

Десерти

Домашен и освежителен: Сладолед од боровинки

Направете вкусен сладолед од боровинки. Повеќе рецепти на Gotvi.mk:ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајнатаЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт […]

Десерти

Домашен сладолед од ванила од 4 состојки

Направете супер вкусен ванила сладолед. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач за […]

Десерти

Вкусот на летото: Домашен кремав сладолед со јагоди

Направете домашен брз сладолед од јагоди. Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и јагодиРецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди Овошен […]

Tips & Tricks

Ова е тајната за совршен домашен чипс – Постапка плус најважни „цаки”

Ова е тајната на совршен чипс дома. Исечете тенки кругови компир, а потоа бланширајте ги во врела вода 2-3 минути.Следниот чекор е темелно сушење на крпа на компирот. Ако сакате помалку калоричен чипс печете го во рерна, а можете во спротивно да го испржите на масло. Може да му додадете […]