Tag: домат

Видео, Главни јадења

Похован домат – превкусно!

Пробајте похован домат по овој рецепт, ќе го обожавате! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: https://youtu.be/ZIW9IXdfF5o Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб […]

Салати

Италијански сос од домати: Идеален за паста, како прелив или со месо – ќе го обожавате

Зимница која совршено се сложува со сѐ! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не […]

Повеќе

Доматот не се чува во ладилник – Зошто е тоа така

Кога станува збор за доматот сите правиме голема грешка што го чуваме во ладилник. Имено, доматот се чува надвор од ладилник, а еве и зошто е тоа така. На ниска температура ја губи аромата и сочноста, па затоа се чува на дневна температура, но не дирекно на сончеви зраци. Повеќе […]

Главни јадења

Вкусни ражничи со печено фета сирење

Одлични ражничи со фета сирење. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Препораки

Цел живот грешиме – Домат и сирење се штетна комбинација заедно

Иако сите сакаме шопска, како и домат со сирење, сепак оваа комбинација не е здрава. Иако е вкусна, штетна е за панкреасот и јетрата. Киселината од доматот реагира со калциумот од белото исрење и се создаваат штетни наслаги.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Предјадења

Необично предјадење: Домат полнет со шпагети

Пробајте ја оваа необична комбинација… Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со […]

Салати

Најдобрата зимница од југот на Србија: Готвен домат на стар начин без конзерванс

Кога еднаш ќе пробате готвен домат на овој начин, секогаш ќе го правите за зимница. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Tips & Tricks

Јадете домати за спас од целулитот – Природно и вкусно решение

Ако сакате да се изборите со целулитот има едно природно решение. Тоа е доматот. Евтиниот и корисен зеленчук помага за да се топи сало, богат е со вода и со ликопеном, пигмент кој спречува пукање на колагенските влакна и кожата ја прави помека, појака и не дозволува избивање на масните […]

Препораки

Никогаш не мешајте домат со оваа намирница – лошо влијае на панкреасот и црниот дроб

Овие намирници не би требало да ги мешате.Имено, не јадете никогаш домати со сирење. Оваа комбинација е вкусна, но ги преоптоварува панкреасот и црниот дроб. Киселините од доматот реагираат со калциумот од сирењето и така штетат на телото. Повеќена Готви.мк:Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Препораки

Секогаш доматот јадете го во комбинација со ова – станува уште поздрав

Секогаш јадете домат и маслиново масло заедно. Антиоксидансите кои ги има во нив, супер се сложуваат, и помагаат за многу проблеми. Меѓу нив се намалување холестерол, висок притисок и здравје на целото тело. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]