Tag: диња

Препораки

Дињата е царица на летото – Сокот помага за многу проблеми

Дињата е овошје симбол на летото, помага за многу проблеми и многу е вкусна.Има малку калории, дава многу витамин Ц и Б на телото, калциум, магнезиум, калиум и цинк. Сокот од дињата има многу влакна кои помагаат против холестерол, за диета и тргање масни наслаги од телото. Водата обезбедува важни […]

Повеќе

Смути со диња – Царицата на летото

Идеален начин да се почне ден во летото, смути со диња. Се сече овошјето, се става во блендр и се пие. Повеќе вести на Готви.мк: На традиционален британски појадок со Џон Њуман Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на […]

Десерти

Сладолед со диња, чоколадо и бисквити

Направете супер вкусен сладолед со диња и чоколадо. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече […]

Повеќе

Пијалок со јагоди, диња и бело вино – За најубави летни ноќи со пријатели

Направете си вкусен пијалок со диња и бело вино за освежување во летните ноќи. За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тукаПрочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви ВИДЕО: […]

Видео, Десерти

Колач со диња и вишни: Подобар од било која овошна торта

Подобар од било која овошна торта, овој колач ќе ве остави без зборови… Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата […]

Tips & Tricks

Вака ќе изберете сочна диња – Гледајте ја кората, треба да го има ова на неа

Летото е период кога сите сакаме да се разладиме со диња или лубеница, но најголемиот проблем е како да ја избереме најсочната.Еве неколку совети како да изберете сочна и блага диња:Сочната диња сјае, има силен мирис, златна боја и мрежички на неа. Исто така, дињата, колку е потешка, толку е […]

Десерти

Освежителен сладолед од диња

Направете вкусен и освежувачки сладолед од диња. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални […]

Препораки

Сите грешиме за ова: Дињата не се чува во ладилник, ова е важно правило

Доаѓа лето, периодот на лубеница и диња, а има едно важно правило за дињите. Дињата не се чува во ладилник иако сите грешиме вака. Кога се чува во ладилник и се намалува нивото антиоксиданси. Затоа се чува на собна температура, а по сечење, во ладилник само 3-4 дена. Повеќе вести […]

Десерти

Хитот на летото: Сочен колач со диња

Вкусен и сочен колач со диња кој се топи во уста.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Препораки

Ова утро започнете го со диња наместо појадок – ќе доживеете промена во телото

Ова утро почнете го со диња. Дињата со средна величина има 275 калории, а калориската вредност ќе биде како да сте изеле две варени јајца и 2 кришки интегрален леб. Има 7,3 проценти влакна што е четвртина од препорачаната доза на ден. Корисна е и здрава, помага да ослабете и […]