Tag: дијабетичари

Препораки

Ова овошје дијабетичарите може да го јадат без страв – Многу им помага

Дијабетичарите многу треба да внимаваат на исхраната и шеќерот, а ова овошје можат да го јадат без страв и грижа на совест. Овошјето според нутриционистите е важно кај дијабетичарите, а се препорачува малини, капини, овошје богато со влакна. Јадете и портокали и грејпфрут, како и јаболко.     Повеќе на […]

Препораки

Корисни совети: Што да се јаде, а што да се избегнува од страна на дијабетичарите

Дијабетичарите знаат колку е важно да се контролираа оваа болест, кој за жал денеска зема сè поголем замав. Ова се неколку корисни совети за исхраната за дијабетичарите: Кога станува збор за леб, се јаде најмногу едно парче или 50 грама, со секој оброк. Предност дајте му на црниот и интегралниот […]

Десерти

Палачинки кои без грижа може да ги јадат и дијабетичари – Нов вкусен рецепт

Направете вкусни и посебни палачинки кои содржат само 164 калории, како и 26 грама јаглени хидрати. Еве го рецептот: Уживајте во овој сладок вкус 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Палачинки на дански начин Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта

Десерти

Домашен колач кој брзо се прави – Може да го јадат и дијабетичари

Направете здрав домашен колач кој можат да го јадат и дијабетичари. Навистина е вкусен и лесен за подготовка, а ова е рецептот: Уживајте во овој неодолив вкус 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Не ви требаат вага и миксер – кокос колач Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници Бомбици со кокос Кремасти […]