Tag: дијабетес

Препораки

Чај за дијабетичари кој многу помага

Дијабетесот за жал денес е една од најраспространетите состојки и со него мака мачат голем број лица, но постои чај кој помага. За дијабет се корисни смоквите кои имаат антидијабетичарски и антиканцерогени својства. Листовите на смоквата го регулираат шеќерот во крвта. Ви требаат вода и неколку листови од смоква. Се […]

Препораки

Две намирници кои треба да ги употребуваат дијабетичарите

Ако мака мачите со дијабетесот, тогаш ви треба намирница од кујната. Земете кокосово млеко или кокосова вода. Кокосовата вода и млеко ја подобруваат рамнотежата на електролити во телото имаат калиум, магнезиум, фосфат сулфат, натриум бикарбонат и калциум во себе. Супер се за хидратација. Природните шеќери многу помагаат, така што нивото […]

Препораки

Зачин кој помага за дијабетес подобро од апче

Ако и вие мака мачите со дијабетот треба да користите моќна билка. Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот.Истражување покажало дека дијабетичарите кои земале лажиче ѓумбир секој ден осум седмици ги намалиле негативните симптоми […]

Препораки

Тивки симптоми на дијабетес – ова не смеете да го игнорирате, внимавајте со исхраната

Дијабетесот зема се поголем замав, и кај стари и кај деца. Има тивки симптоми кои треба да се препознаат и секако да не се игнорираат. Ако постојано губите тежина, а не сте на диета, треба да обратите внимание на шеќерот, да се храните поздраво и секако да посетите лекар. Втор […]

Препораки

Природен лек за големиот проблем дијабетес – овој зеленчук многу помага

Слаткиот компир е намирница која спаѓа меѓу најкорисните, а има и посебен вкус. Богат е со хранливи материи, брзо заситува, а помага и за дијабетес. Има јаглехидрати кои го намалуваат количеството на шеќер во крвта. Спорото разградување кај него помага за да се забрза целиот метаболизам. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Луди […]

Препораки

Корисни совети: Што да се јаде, а што да се избегнува од страна на дијабетичарите

Дијабетичарите знаат колку е важно да се контролираа оваа болест, кој за жал денеска зема сè поголем замав. Ова се неколку корисни совети за исхраната за дијабетичарите: Кога станува збор за леб, се јаде најмногу едно парче или 50 грама, со секој оброк. Предност дајте му на црниот и интегралниот […]

Препораки

Помага во борба со дијабетесот и вишокот килограми – Рецепт со две состојки

Дијабетесот за жал зема се поголем замав, но има еден природен рецепт со кој можете да ги намалите негативните последици и да ја превенирате оваа болест. Ова е рецептот кој е ефикасен, евтин и лесен за подготовка, а помага и за топење килограми: Напомена: Природните рецепти не се замена за […]

Препораки

Наместо кафе, испијте шолја какао – Помага за голем здравствен проблем

Истражувачите утврдиле дека одредени супстанци кои ги има во составот на какаото помагаат прганизмот да лачи повеќе инсулин и да реагира на покаченото ниво на шеќер во крвта. Оваа здрава и евтина намирница помага кај лицата заболени од дијабетес. Ова го утврдиле и истражувачите од Универзитет во Вирџинија. Затоа, кафето […]

Препораки

Природен лек за дијабетес – Евтино и лесно го регулира шеќерот во крвта

Дијабетесот е болест која ја зафаќа и помладата и постарата популација. Може да направи голем проблем, но постојат лекови, како и природни решенија кои можат да го ублажат проблемот. Овој природен лек го регулира нивото на шеќер во крвта: Поврзани вести на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате […]

Повеќе, Препораки

Се бори со рак, Алцхајмер, дијабетес – Јадете го ова за здравје од глава до пети

Алфа липоичната киселина е една од состојките кои природно настануваат во нашето тело. Има многу корисни предности и бенефити од оваа состојка во телото за здравиот човек, како и за оној кој е „нападнат” од тешка болест. Списокот на болести и состојби на кои оваа киселина делува е долг – […]